W listopadzie ubiegłego roku Spectrum Filaments ogłosiło stworzenie nowej nowej marki specjalistycznych materiałów klasy inżynieryjnej – Spectrum Industrial. Teraz, polski producent poszerza swoją ofertę o kolejne filamenty specjalistyczne – tym razem dedykowane zarówno branży inżynieryjnej, jak i medycznej.
Rozwój specjalistycznych filamentów dostosowanych do profesjonalnych zastosowań, pozwala na wdrożenie technologii druku 3D w różnorodnych branżach – w tym medycynie. Drukowanie 3D elementów na potrzeby medycyny jest skomplikowaną kwestią, a materiały oprócz szczególnych właściwości mechanicznych muszą charakteryzować się biokompatybilnością, potwierdzoną właściwymi certyfikatami.
Filament ABS Medical
Materiał zaprojektowany został z myślą o zastosowaniach medycznych. Filament wyprodukowano z granulatu ABS, spełniającego wymagania zgodności biologicznej certyfikatów USP w klasie VI lub ISO 10993-1, dzięki czemu wydruki 3D wykonywane z niego są biokompatybilne. W przypadku stosowania miejscowego możliwy jest 30-dniowy w kontakt z ludzkim ciałem. Dzięki temu, materiał sprawdzi się do druku 3D lekkich protez oraz wytwarzania struktur pomocniczych w rehabilitacji.
Filament dopuszczony jest również do kontaktu z żywnością według norm: UE nr 10/20111 i 21 CFR FDA. Jednocześnie, cechują go dobre właściwości mechaniczne – Spectrum Medical ABS można z łatwością szlifować, polerować, wiercić oraz malować.
Parametry druku 3D:
- gęstość materiału: 1.06 g/cm3
- temperatura druku 3D: 230-255°C
- temperatura stołu: 100°C
- prędkość druku 3D: 30-150 mm/s
- średnica: 1,75 mm
- cena: 169,00 PLN brutto
Filament PET-G FX120
PET-G FX120 jest elastycznym materiałem, zaprojektowanym specjalnie do zastosowań inżynierskich. Cechuje go trwałość i wytrzymałość, co umożliwi projektantom szybkie wytwarzanie funkcjonalnych części.
Tworzone elementy charakteryzują się stabilnością wymiarową oraz elastycznością. Powstałe modele cechuje wytrzymałość mechaniczna oraz temperaturowa do 120°C. Z uwagi na ten fakt, gotowe elementy można poddać wysokotemperaturowej sterylizacji parowej, przez co materiał można stosować do wytwarzania elementów związanych z protetyką, ortezami, częściami samochodowymi lub różnymi produktami konsumenckimi. Materiał można stosować także do:
- drukowania elementów pełniących rolę adsorbentów energii,
- produkcji uszczelek o wysokiej odporności chemicznej,
- wytwarzania części do użytku finalnego, oprzyrządowania produkcyjnego,
- funkcjonalnego prototypowania.
Parametry druku 3D:
- gęstość materiału: 1.13 g/cm3
- temperatura druku 3D: 240-260°C
- temperatura stołu: 80°C
- prędkość druku 3D: 30-70 mm/s