Sterne Elastomere prezentuje przeznaczoną dla sektora medycznego drukarkę 3D do silikonu

Na zakończonych właśnie największych na świecie targach przemysłu tworzyw sztucznych oraz gumy w Dusseldorfie, francuska firma Sterne Elastomere zaprezentowała SiO-Shaping 1601, drukarkę 3D, która jako budulca używa w stu procentach utwardzanego światłem UV silikonu. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla firm z sektora medycznego, zwłaszcza tych, które specjalizują się w produkcji sprzętu medycznego.

Sterne Elastomere od 1996 roku specjalizuje się w produkcji płynnego oraz gęstego silikonu przeznaczonego do formowania wtryskowego. Ich materiały znajdują zastosowanie w takich branżach jak przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy, energetyczny oraz w komunikacji zbiorowej.

SiO-Shaping 1601 pracuje w oparciu o połączenie dwóch popularnych w technologii druku 3D metod, FDM oraz SLA. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do prototypowania, tak aby użytkownik miał pełną świadomość, jak będzie wyglądać jego projekt wykonany w technologii wtryskowej, na przykładzie materiału, z którego będzie docelowo wykonany. Minimalna, możliwa do uzyskania wysokość warstwy to 0,25 mm. Wartość ta nie robi może zbyt dużego wrażenia, ale dla potrzeb, dla jakich maszynę zaprojektowano jest podobno w pełni wystarczająca. W przyszłym roku pojawić ma się upgrade, który pozwoli na wydruki 3D na warstwie 0,1 mm.

Omawiana drukarka 3D ma dwie bardzo istotne zalety. Przede wszystkim silikon poddany promieniowaniu światła UV utwardza się natychmiastowo, co pozwala na uzyskanie błyskawicznych wydruków 3D. Poza tym konsolidacja silikonu następuje w niskiej temperaturze, co pozwala na osadzanie w nim małych urządzeń elektrycznych, takich jak chociażby diody LED.

Obszar roboczy SiO-Shaping 1601 wynosi 250 x 200 x 100 mm. Drukowane modele charakteryzują się możliwością 100% wydłużenia oraz twardością w przedziale od trzydziestu do sześćdziesięciu w skali Shore’a A.

Ponieważ silikon jest wysoce biokompatybilnym materiałem, to bardzo często stosowany jest w aplikacjach medycznych. Można z niego wykonywać krótkoterminowe oraz długoterminowe implanty podskórne, cewniki, rurki do podawania pokarmu, czy też opatrunki wspomagające leczenie blizn. Nie bez powodu więc drukarka SiO-Shaping 1601 główne zastosowanie znajdzie właśnie w tej branży.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top