Tekstronika w hinduskim wydaniu

Potencjalnych zastosowań dla elektroniki  wkomponowanej w odzież możemy wyobrazić sobie naprawdę wiele.  Zaczynając od bezprzewodowych czujników i anten kontrolujących podstawowe parametry życiowe użytkownika, już wykorzystywanych między innymi w militariach i ochronie zdrowia, po – w przyszłości, cele czysto rozrywkowe między innymi pod postacią gier komputerowych.

Zminiaturyzowane specjalistyczne systemy elektroniczne zintegrowane z tkaniną umożliwiają kontrolę temperatury ciała, ciśnienia tętniczego, tętna i częstości oddechów oraz ocenę obecności szkodliwych gazów w otoczeniu.

Bezprzewodowe czujniki mogą ułatwić jednoczesną kontrolę stanu ogólnego dużej liczby osób w katastrofach komunikacyjnych, przydadzą się również do usprawnienia pracy na oddziałach szpitalnych przez ułatwienie częstej kontroli parametrów życiowych, czy też do stworzenia lepszych systemów całodobowego monitoringu czynności serca . Innym zastosowaniem jest też podniesienie bezpieczeństwa służb mundurowych i ratowniczych.

Główną przeszkodą w projektowaniu inteligentnej odzieży jest integracja elektroniki z materiałem. Dotychczas stosowane metody, takie jak haft, czy laminowanie nie zawsze sprawdzają się pod względem strat dielektrycznych oraz odporności na wielokrotne zaginanie i wilgoć. Druk 3D okazuje się być tutaj najefektywniejszą metodą, przy jednocześnie niskich kosztach.

Grupa badawcza z National Institute for Interdisciplinary Science and Technology w Indiach opracowała nowy projekt wbudowaych w tkaninę anten zgodnych ze standardem WiMAX. Jako materiał wybrano poliester, ze względu na jego dielektryczne właściwości. Trzy poliestrowe warstwy przedzielone przylepnymi arkuszami pokryto żywicą PVB. Następnie nadrukowano mikropaski tworzące antenę z użyciem przewodzącego prąd materiału z płatkami srebra.

Projekt hinduskich naukowców ma zostać wykorzystany do celów wojskowych. Anteny połączone z czujnikami monitorującymi stan zdrowia żołnierzy będą integralną częścią ich ubioru.

Źródło: 3dprinting.com

Scroll to Top