TYTAN 3D, extruder Goliat i delta drukująca z ceramiki, czyli nowości z FabLabu Kielce

Janusza Wójcika i Pawła Rokity chyba nikomu z branży druku 3D w Polsce przedstawiać nie trzeba. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą – to organizatorzy Dni Druku 3D w Kielcach, imprezy, która ze zlotu grupki pasjonatów i hobbystów przekształciła się w jedną z największych imprez targowych w Europie oraz założyciele FabLabu Kielce, w ramach którego szerzą wiedzę z zakresu druku 3D w województwie świętokrzyskim. To również twórcy drukarki 3D Fiber, która swego czasu zyskała miano najseksowniejszej w Polsce. Dziś mam przyjemność ogłosić kolejne projekty, w które powyższa dwójka jest zaangażowana. Po pierwsze, Wójcik & Rokita uruchamiają swój sklep internetowy o nazwie TYTAN 3D, w którym będą oferować akcesoria do drukarek 3D – a w szczególności autorski extruder o nazwie Goliat. Po drugie – mamy pierwsze oficjalne zdjęcia i opis delty drukującej z ceramiki, którą można było obejrzeć na targach, na stoisku FabLabu Kielce.

Zacznijmy od sklepu: jest postawiony na tradycyjnym szablonie PrestaShop i wygląda poprawnie, choć w naszym ostatnim rankingu serwisów internetowych zdecydowanie znalazłby się w drugiej dziesiątce. To co jest w nim jednak najważniejsze to oferta. A ta sprowadza się w gruncie rzeczy do autorskiego extrdera do drukarek 3D w postaci Goliata.

Goliat 01

Pierwsze wzmianki na temat tego extrudera pojawiły się już w zeszłym roku na forum MójRepRap.pl. Jego autorem jest Janusz Wójcik, który systematycznie rozwijał swoją koncepcję na przestrzeni kolejnych miesięcy, ulepszając ją do granic możliwości. Extruder w drukarce 3D to jeden z najważniejszych elementów, mających bezpośredni wpływ na jakość wydruków. To tej pory konstruktorzy z uwagi na dostępność stosowali przede wszystkim extrudery drukowane z plastku – ABS lub PLA, niestety taki drukowane extrudery – choć tanie, przysparzają wielu problemów podczas eksploatacji drukarki 3D. Goliat jest tutaj bardzo ciekawą alternatywą, gdyż jest wykonany w całości z aluminium.

Goliat 04

Extruder przedrukował setki godzin na różnych drukarkach 3D, na których był testowany. Był wielokrotnie poprawiany i modyfikowany uwzględniając uwagi zgłaszane przez testerów. Teraz jest już gotowy do produkcji seryjnej i sprzedaży.

Goliat 03

Cechy extrudera Goliat:

  • jest wykonany z wysokogatunkowego aluminium
  • jest przeznaczony do zamontowania bezpośrednio na silniku w obudowie Nema 17 o momencie nie mniejszym niż 0,5 Nm
  • obsługuje filamenty o średnicach 1,75 mm i 3 mm
  • współpracuje z tulejką MK7
  • występuje w dwóch wersjach: do bezpośredniej ekstruzji pod głowice z uchwytem j-head oraz do Bowdena
  • posiada miejsce do zamocowania wentylatora 40 mm x 40 mm
  • waga 100 g.

Dodatkowo do extrudera dołączone są śruby montażowe, złączka pneumatyczna dla rurki podającej filament, płytka łącznikowa przekładnia-Goliat oraz płytka do mocowania extrudera na wózku drukowanym z tworzywa sztucznego. Cena extrudera wynosi 159 PLN

Kolejną nowością jest drukarka 3D do ceramiki. Choć była prezentowana już na targach w Kielcach, to poza samą konstrukcją nie było zbyt wiele informacji na jej temat. Dziś wiadomo bez porównania więcej… Drukarka 3D zbudowana jest na podstawie ze sztucznego kamienia. Posiada trzy, potężne aluminiowe słupy, na których zamontowano profesjonalne prowadnice liniowe. Wszystkie elementy drukarki 3D wykonane są z aluminium. Nowością w tej drukarce jest możliwość stosowania typowych kartuszy. Dzięki kartuszom możemy wcześniej przygotować dowolną masę do druku. W przypadku kiedy wydruk wymaga stosowania większej ilości kartuszy drukarka zatrzymuje się i po załadowaniu kolejnego kartusza kontynuuje wydruk. Długa listwa LED informuje użytkownika różnymi kolorami świecenia o stanie w jakim obecnie znajduje się drukarka 3D.

Delta do ceramiki

Dzięki wymiennym kartuszom możemy sami tworzyć różne masy, z których chcemy drukować. Mogą to być masy ceramiczne, solne, papierowe, z tworzywa sztucznego, kleje, masy akrylowe oraz czekolada i inne masy spożywcze. Drukarka 3D jest przeznaczona zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów – znakomicie nadaje się do szkół oraz pracowni dla dzieci i młodzieży. Kartusze zapewniają czystość druku. Puste kartusze będą dostępne w sprzedaży, profesjonaliści będą mogli zaopatrzyć się w kartusze wielokrotnego użytku. Janusz i Paweł pracują również nad uniwersalną masą samoutwardzalną, która będzie dostępna w różnych kolorach. Kamienna podstawa tworzy przyjazny blat do pracy z różnymi substancjami.

Przewidywana wielkość wydruków to podstawa o średnicy 20 cm i wysokości 35 cm. Dla profesjonalistów drukarkę 3D będzie można przeskalować do większych wymiarów.

Na koniec dodam, że Wójcik z Rokitą szykują ciekawą akcję dotyczącą extrudera, ale czekam tu wciąż na oficjalne potwierdzenie ich planów. Póki co zachęcam do odwiedzenia ich sklepu i zapoznania się z zamieszczoną tam ofertą.

Grafika: materiały prasowe

Scroll to Top