Ultimaker publikuje drugą wersję beta nowego silnika CURA Arachne

Na początku roku Ultimaker ogłosił, że pracuje nad ważnym ulepszeniem algorytmu cięcia w oprogramowaniu CURA: silnikiem Arachne. Według producenta Arachne niesie ze sobą rewolucyjne podejście do sposobu tzw. cięcia modeli w trakcie przygotowywania ich do wydruku 3D. Nowe algorytmy mają umożliwić dużo szybsze drukowanie 3D części, polepszenie ich jakości, a przede wszystkim wyprodukowaniu mocnych i solidnych ścian.

Jednym z największych wyzwań stojących przed producentami oprogramowania do druku 3D w technologii FDM / FFF, jest opracowanie algorytmów, które będą dobrze radziły sobie z wypełnianiem wąskich krawędzi ścianek drukowanych części. W wielkim uproszczeniu problem sprowadza się do tego, że standardowe głowice drukujące posiadają średnicę 0,4 mm i taka jest zawsze szerokość ścieżki nakładanego materiału. Z głowicy o średnicy 0,4 mm nie da się wytłoczyć ścieżki o połowę węższej – trudno też wytłoczyć z niej istotnie większą ilość materiału. Jeżeli krawędź modelu ma grubość 0,9 mm, to wtedy możliwe są dwa rozwiązania – albo pomiędzy dwiema ścieżkami o szerokości 0,4 mm powstanie szpara o szerokości 0,1 mm, lub trzeba będzie nadlać jedną ścieżkę na dwie wcześniej nałożone. Chyba, że dany fragment wypełni się jeszcze inaczej – i nad tym właśnie pracują programiści Ultimaker.

Nowy silnik Arachne opiera się na trzech filarach:

  • możliwość drukowania wysokiej jakości, cienkich i skomplikowanych kształtów
  • wzmocnienie konstrukcji modelu poprzez bardziej zoptymalizowane ułożenie linii w stożkowych geometriach i narożach
  • szybszy druk 3D dzięki optymalizacji ruchów głowicy drukującej, która wykona mniejszą liczbę ruchów podczas wypełniania luk.

Dotychczasowy silnik CURA działał w następujący sposób: chcąc zadrukować obszar o szerokości 4,4 mm, program tnący generował stałą szerokość linii o grubości 1 mm pozostawiając lukę o szerokości 0,4 mm. która jest trudna do wypełnienia. Silnik Arachne wykorzystuje adaptacyjną szerokość linii w ramach algorytmu i będzie drukować 1,1 mm na wszystkich czterech liniach, aby zapewnić idealne wypełnienie.

Dodatkowo w becie Arachne pojawiły się następujące nowe funkcje:

  • kompensacja przeciwciśnienia – jakość druku 3D poprawia się dzięki dynamicznej regulacji prędkości głowicy drukującej, która spowalnia lub przyspiesza w zależności od nacisku materiału na rurkę Bowdena, prowadzącą filament
  • znaczące ulepszenia jakości druku 3D poprzez dodanie wszystkie ulepszeń z Ultimaker Cura 4.12
  • zmiana kolejności drukowania luk – luki w modelach są teraz wypełniane po wydrukowaniu ściany zewnętrznej, co skutkuje zmniejszeniem nadmiernej ekstruzji.

Ultimaker poinformował, że po wydaniu pierwszej wersji beta Arachne pojawiło się wiele pozytywnych opinii społeczności na jej temat. Nową wersję beta oprogramowania można pobrać tutaj.

Źródło: www.ultimaker.com
Zdjęcia: www.ultimaker.com

Scroll to Top