We wczorajszym artykule Karola Krawczyńskiego mogliśmy przeczytać o wciąż rosnącej popularności drukarek 3D. Według przytoczonych przez niego badań na świecie sprzedało się już ponad 500 tysięcy sztuk tych urządzeń. Nie ma, więc nic dziwnego w tym, że niektóre ośrodki badawcze, jak również sami producenci, dążą do uzyskania materiałów eksploatacyjnych, jak najbardziej przyjaznych środowisku.
Studenci z Uniwersytetu w Berkley, połączyli siły z Instytutem Biomimetycznym, w celu zbadania możliwości produkcji nowych żywic do drukarek SLA, które będą bardziej przyjazne dla środowiska i człowieka. Jak wynika z ostatnich, opublikowanych badań, żywice SLA zawierają różnego rodzaju toksyny, które są zabójcze chociażby dla organizmów żyjących w wodzie. Całej inicjatywie przygląda się i prężnie ją wspiera firma Autodesk.
Głównym założeniem badań jest oparcie się na zasadach biomimetyki. Biommimetyka (inaczej biomimikra, bionika) jest dziedziną nauki, która „zapożycza” różne rozwiązania z przyrody, szukając w niej pomysłów na nowe materiały oraz lepsze sposoby na ich wytwarzanie, w sposób mniej uciążliwy dla środowiska. Przykładem organizmu godnego naśladowania może być chociażby kałamarnica Humboldta. Pancerz tego mięczaka, pomimo że jest wykonany z tkanki organicznej, jest sztywniejszy i twardszy niż większość istniejących metali i polimerów. Jest to najtwardszy, naturalny, niemineralny materiał występujący w przyrodzie, który jednocześnie jest w stanie łagodnie (gradientowo) przejść w miękką, galaretowatą resztę ciała tego głowonoga.
Aby wcielić tego typu rozwiązania w życie, grupa naukowców przyjęła wyzwanie na przygotowanie bardziej ekologicznych rozwiązań zainspirowanych biomimikrą. Uzbrojeni w jedenaście strategii projektowych, zaczerpniętych z przyrody, mają się skupić przede wszystkim na eliminacji ograniczeń żywic, wykorzystywanych w technologii SLA, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych dla człowieka i środowiska. Praca naukowców opiera się na przeprowadzonych przez Instytut Biomimetyczny badaniach, których celem było określenie oddziaływania żywic na środowisko, w czasie całego cyklu od jej wytwarzania aż po drukowanie 3D.
Najważniejszym celem jaki chcą osiągnąć badacze jest to, żeby żywica była bezpieczna i przyjazna środowisku na etapie produkcji, w czasie druku, oraz po jej wykorzystaniu i utylizacji. Wyniki i wnioski z badań mają być publikowane, przez firmę Autodesk, cyklicznie, także z pewnością ten temat zostanie jeszcze przez nas poruszany i uzupełniony.
Źródło: www.3ders.org, www.spark.autodesk.com