VERTEX – nowa drukarka 3D od Vellemena

W zeszłym roku na europejskim rynku niskobudżetowych drukarek 3D ni stąd ni zowąd pojawił się Velleman – a dokładnie Velleman K8200. Choć sama firma jest bardzo znana i słynie z produkcji i sprzedaży elektroniki, nie była absolutnie kojarzona z branżą druku 3D. Jej drukarka 3D była w formie kitu do samodzielnego montażu, a dzięki szerokim kontaktom dystrybucyjnym i handlowym w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy sprzedała ok. 10 tysięcy zestawów, stając się z miejsca jednym z liderów rynku. Później wyszły na jaw dwie rzeczy: po pierwsze, że tak naprawdę nie jest to wcale autorska drukarka 3D Belgów a jedynie obrandowana ich logiem włoska 3Drag, autorstwa firmy Open Electronics, a po drugie, że nie jest to zbyt udana konstrukcja. Po ponad roku czasu od dnia premiery K8200 Velleman powraca z nowym urządzeniem. Choć w dalszym ciągu jest to również zestaw do samodzielnego montażu, urządzenie wygląda już zupełnie inaczej i ma kilka nowych funkcjonalności. Nazywa się VERTEX.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika Vertex ma skrzynkową, zamkniętą z czterech stron konstrukcję. Ściany są wykonane z przezroczystych płyt poliwęglanowych. Części plastikowe są z wtryskarki i wygląda na to, że urządzenie jest pozbawione elementów drukowanych. Obszar zadruku jest dość duży i wynosi 18 x 24 x 19 cm. Stół jest podgrzewany i umożliwia druk 3D z ABS, PLA i HIPS. Nowością jest możliwość instalacji dwóch extruderów i głowic drukujących. W zestawie jest również BuildTak. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to Vertex jest oparty o otwarte oprogramowanie. Firmware to tradycyjny Merlin, a software to Slic3r lub Cura.

Drukarki 3D nie można jeszcze kupować, ale pojawiła się już w systemie do zamówień Vellemana. Cena ma oscylować w granicach ok. 3000 PLN.

Specyfikacja techniczna:

  • technologia druku 3D: FDM
  • obszar roboczy: 18 x 24 x 19 cm
  • rozdzielczość wydruku: 0,05 – 0,2 mm
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • średnica głowicy: 0,35 mm (jedna głowica w standardzie, druga dodatkowo kupowana)
  • maksymalna temperatura głowicy: 270ºC
  • firmware: zmodyfikowany Marlin
  • software: Slic3er lub Cura
  • komunikacja USB lub karta SD
  • wyświetlacz LCD
  • w standardzie podkładka na stół BuildTak.

Od strony wizualnej Vertex nie prezentuje się zbyt ciekawie, jednakże to co czyni go interesującą opcją to stosunkowo duży obszar roboczy, dwie głowice drukujące i przystępna cena (ok. 3000 PLN dotyczy zestawu z jedną głowicą, nie wiadomo ile kosztuje druga?). Zastanawiające jest tylko to, czy poliwęglanowa rama wystarczy do tego aby utrzymać wszystko w ryzach i nie dopuścić do drgań całej konstrukcji? Niestety poza wzmocnieniami w postaci plastikowych kątowników nie widać nic co mogłoby nadać drukarce 3D odpowiedniej sztywności. Miejmy nadzieję, że Vortex okaże się mimo to dużo lepszym urządzeniem od K8200.

Grafika: www.velleman.be

Scroll to Top