Z różnych względów zdecydowaliście się na zakup drukarki 3D. Macie zapewniony budżet w wysokości 10 000 PLN… i nie wiecie co zrobić? Do wyboru jest co najmniej kilkanaście modeli urządzeń, które w większości przypadków wyglądają praktycznie tak samo. Niektóre mają dużo większy od innych obszar roboczy, inne aż dwie głowice drukujące, trzecie są dostępne od ręki, za to czwarte kosztują tyle co laptop w markecie. Co zrobić, jaką drukarkę 3D wybrać? Kupić jedną droższą czy dwie tańsze? Jeśli dwie, to czy zamawiać te same modele od tego samego producenta, czy wprost przeciwnie – dywersyfikować zakup? Cóż, przede wszystkim należy zapoznać się z tym tekstem i odpowiedzieć sobie na 10 postawionych w nim pytań. Jeśli po jego przeczytaniu i uczciwym rachunku sumienia w dalszym ciągu nie wiecie co zrobić, spróbujcie wykonać najbardziej oczywistą rzecz – poproście wybranych producentów o wydruki testowe i je porównajcie. O ile w ogóle je otrzymacie…?
Bez względu na to czy kupujecie drukarkę 3D do firmy, czy do celów prywatnych, musicie zwrócić uwagę na szereg czynników takich jak chociażby serwis i obsługa gwarancyjna (opisałem to dokładnie w wyżej wymienionym artykule). Nie mniej jednak, koniec końców i tak wszystko będzie sprowadzało się do tego jak dana drukarka 3D będzie drukować? Pamiętajcie, że żadna opinia na forum, artykuł w serwisie branżowym ani ilość pochlebnych opinii o sprzedawcy na Allegro nie powie wam na ten temat tyle, co sam wydruk 3D z urządzenia, które zamierzacie kupić. Dlatego nie należy mieć przed tym żadnych oporów tylko prosić o wydruk próbny. W końcu zamierzacie zapłacić komuś naprawdę kupę pieniędzy – miejcie pewność, że kupujecie naprawdę wysokiej klasy produkt!
Oczywiście wydruk próbny nie rozwiewa w 100% wszystkich wątpliwości. Zlecając go producentowi lub dystrybutorowi musicie mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy:
- wydruk będzie wykonywany przez osobę na co dzień korzystającą ze sprzedawanej drukarki 3D, która ma olbrzymie doświadczenie w jej obsłudze, zatem jakość osiągniętych przez nią wydruków będzie (przynajmniej na początku) wyższa niż to, co uda się osiągnąć wam w pierwszych dniach użytkowania urządzenia
- każdy wydruk będzie wyglądał inaczej na innym filamencie i przy różnych ustawieniach drukarki 3D
- sprzedawca może wam przesłać swój wzorcowy wydruk, lub wydruk, który jest niezwykle prosty do wykonania – a wy jako laicy możecie nie być tego zupełnie świadomi?
- sprzedawca może spróbować was oszukać wysyłając wydruk wykonany na zupełnie innym urządzeniu niż to, które zamierza wam sprzedać; nie jest to niczym nadzwyczajnym w branży druku 3D – w większości kampanii Kickstarterowych dot. drukarek 3D są wykorzystywane wydruki, które w rzeczywistości były drukowane na innych urządzeniach.
Czy można temu zaradzić? W dużej mierze tak – najlepiej przesłać swój własny plik testowy oraz poprosić o wydruk na określonym filamencie. Jeżeli nie będzie to możliwe (wcale nie musi), poproście o szczegółową informację jaki filament był użyty (rodzaj i nazwa producenta) oraz jakie były ustawienia drukarki 3D (temperatura i podstawowe ustawienia w slicerze). Poproście również aby wydruk był „czysty„, prosto z drukarki 3D, bez żadnych dodatkowych obróbek, polerowania powierzchni lub kąpieli w acetonie! Najlepiej gdyby udało się otrzymać wydruk z podporami i raftem – wtedy można sprawdzić na ile łatwo się je usuwa?
Jaki wybrać wydruk testowy? Można zlecić jakiś ultra skomplikowany torture test z Thingiverse, tyle tylko, że niewiele on nam tak naprawdę powie. Lepszym pomysłem jest przesłanie pliku z modelem, który samemu zamierza się drukować. W końcu nasza przyszła drukarka 3D ma drukować rzeczy dla nas, a nie zdobywać nagrody na najlepszy, najtrudniejszy wydruk 3D na świecie. Pamiętajcie również, że tak popularne wazy o fantazyjnych kształtach nie są żadnym wyznacznikiem. Wszyscy na całym świecie drukują je właśnie dlatego, że są w większości przypadków proste do wydrukowania.
Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga: nie przesadzajcie… Nie zamawiajcie projektów, których wydruk będzie trwał kilkanaście godzin. Producenci i dystrybutorzy drukarek 3D to naprawdę bardzo zajęci ludzie, nie dziwcie się zatem i nie obrażajcie, jeśli ktoś nie zechce wydrukować wam obiektu o wymiarach 15 x 15 x 20 cm. Wydruk próbny jest tylko i wyłącznie wydrukiem próbnym – ma służyć do porównania możliwości kilku urządzeń, będących w sferze waszego zainteresowania, a nie do testu danej drukarki 3D w ogóle. Nie zapominajcie również o wspomnianej już dwukrotnie liście 10 pytań na co zwracać uwagę przy wyborze drukarki 3D – wydruk próbny ma wam pomóc wtedy, gdy po ich przeczytaniu i próbie odpowiedzi wciąż będziecie mieć problem z podjęciem decyzji zakupowej…