Termignoni – włoski producent układów wydechowych do motocykli, radykalnie skrócił czas wprowadzania na rynek swoich produktów, jednocześnie obniżając koszty produkcji dzięki wielkoformatowej drukarce 3D typu FDM firmy Stratasys – F770. Dzięki wdrożeniu technologii przyrostowej, czas potrzebny na opracowanie nowych rozwiązań został skrócony z z tygodni do dni. Równocześnie Termignoni przeszło od outsourcingu produkcji części prototypowych do produkcji własnej, co zmniejszyło koszty o 50% i zaoszczędziło firmie czas oczekiwania na wysyłkę gotowych części.
Termignoni wspiera wyścigi motocyklowe na całym świecie w różnych seriach, a także dostarcza systemy na rynek wtórny dla marek skierowanych do konsumentów, takich jak Ducati, KTM, Yamaha i Honda, wyróżniając się pod względem wydajności, redukcji masy i akustyki. Czas wprowadzenia nowych produktów na rynek jest niezwykle ważny w sektorze rynku wtórnego – kiedy pojawia się nowy motocykl, firmy mają ograniczone możliwości wypuszczenia części na rynek wtórny, aby zmaksymalizować sprzedaż.
Duży rozmiar obszaru roboczego drukarki 3D Stratasys F770 oznacza, że trzeba skleić ze sobą mniej części, co zmniejsza ryzyko niedokładności, błędów i nieefektywności nieodłącznie związane z tą metodologią. Równocześnie komora robocza urządzenia o wymiarach 1000 x 610 x 610 mm umożliwia wydrukowanie całego komponentu już jako jednego elementu. Termignoni osiągnął 50% oszczędności kosztów w oparciu o stary model outsourcingu dzięki własnej drukarce 3D.
Termignoni używa tworzywa materiału ASA, które zapewnia większą stabilność i lepszy wygląd powierzchni niż niektóre inne materiały. Zespół używa filamentu razem z rozpuszczalnymi materiałami podporowymi, które umożliwiają projektowanie złożonych struktur wewnętrznych oraz minimalne wymagania związanych z przetwarzaniem końcowym.
Firma stworzyła teraz cały ekosystem pracy oparty o drukarkę 3D. „Zaopatrzyliśmy się w cały szereg urządzeń, które pozwalają nam na własną produkcję części, które wcześniej kupowaliśmy na zewnątrz” — mówi Ernesto Marinelli – dyrektor generalny i dyrektor ds. produktu i techniki w Termignoni. „Łącząc F770 z wycinarkami laserowymi do metalu i maszynami CNC, części takie jak przyrządy montażowe i osprzęt do procesów produkcyjnych i pomiarowych możemy teraz wykańczać wewnętrznie”.
Źródło: materiały prasowe Stratasys