W połowie maja tego roku opisywaliśmy po raz pierwszy drukarkę 3D drukującą z ceramiki autorstwa FabLabu Kielce. Chociaż urządzenie zostało zaprezentowane po raz pierwszy jeszcze w marcu podczas Dni Druku 3D, wciąż funkcjonowało bardziej jako stand reklamowy, ponieważ… nie działało. Te czasy są już jednak za nami – drukarka 3D do ceramiki działa i są widoczne już pierwsze efekty jej pracy. Co więcej, jej twórcy – Janusz Wójcik i Paweł Rokita po raz pierwszy zaprezentowali pełną specyfikację techniczną swojego urządzenia z dość szczegółowym opisem zasad jej jego działania.
Drukarka 3D powstała z myślą o druku 3D gliną, masami ceramicznymi oraz innymi masami o gęstej konsystencji. Jest przeznaczona zarówno dla pracowni ceramicznych, szkół jak i użytkowników indywidualnych. Konstrukcja jest wyjątkowo sztywna oparta na podstawie z kamienia. Wszystkie podzespoły mechaniczne drukarki 3D to profesjonalne elementy stosowane w przemyśle maszynowym. Drukarka 3D została oparta na układzie delta. Z racji swojej konstrukcji znakomicie nadaje się do użytkowania wymagającego częstego mycia. Cały elektroniczny układ sterowania wraz z silnikami został umieszczony w górnej części drukarki. Do samej drukarki doprowadzone jest bezpieczne 24v napięcie, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania.
Sercem drukarki 3D do ceramiki jest extruder. Będą dostępne dwa rodzaje extruderów:
- pierwszy, z myślą o pracowniach ceramicznych to extruder napędzany sprężonym powietrzem w układzie Bowdena; duża pojemność zbiornika z gliną zapewnia nieprzerywane wydruki wykorzystujące całe pole pracy drukarki
- drugi extruder jest napędzany silnikiem z bezpośrednim podawaniem gliny z plastikowej kartuszy; kartusze można napełniać wielokrotnie, dowolnie komponowanymi masami; ten rodzaj extrudera jest polecany dla odbiorców indywidualnych oraz szkół; sterowanie drukarki 3D umożliwia w momencie skończenia się masy w kartuszu, zatrzymanie wydruku i wymianę kartuszy na pełną.
Drukarka 3D zapewnia wysoki komfort pracy. Daje możliwość eksperymentowania z masami, możliwe jest stosowanie mas samoutwardzalnych o różnych kolorach. Można również stosować masy na bazie żywic, dzięki czemu wydruki będą przewyższać wytrzymałością mechaniczną wydruki w technologii FDM. Dysze w kilku rozmiarach zapewnią możliwość druku 3D w różnych rozdzielczościach.
Specyfikacja techniczna:
- wymiary zewnętrzne : wysokość 110 cm, podstawa 60 cm x 60 cm
- waga : 50 kg
- podstawa kamienna, konstrukcja aluminiowa.
- maksymalny rozmiar wydruku: średnica 20 cm, wysokość 35 cm
- extrudery:
- zasilany sprężonym powietrzem w układnie Bowden, zbiornik o pojemności 15 kg.
- napędzany silnikiem dla kartusz o pojemności 310 ml.
- oprogramowanie : open-source
- dysze: 1 mm; 1,5 mm; 2 mm.