Zortrax M200 Plus, Zortrax M300 i Zortrax Inventure – porównanie drukarek 3D

Praktycznie od samego początku istnienia polskiej, desktopowej branży druku 3D, olsztyński Zortrax zajmuje pozycję lidera. Producent popularnych i cenionych na świecie drukarek 3D jest klasyczną success story rodzimej branży, będąc jedną z największych firm tego typu w Europie.

Aktualnie w ofercie firmy znajdują się trzy linie urządzeń – Zortrax M200, Zortrax M300 oraz Zortrax Inventure, które występują w kilku wariantach konfiguracyjnych. Najnowszą pozycją w portfolio producenta jest odświeżona i unowocześniona wersja flagowego modelu – M200 Plus. Można się też spodziewać, że kolejną premierą będzie M300 Plus i dedykowana mu osłona HEPA Cover

Pierwszą drukarką 3D firmy był Zortrax M200, który zadebiutował w maju 2013 roku na popularnej platformie crowdfundingowej Kickstarter. Kampania zakończyła się sukcesem – Zortrax zebrał 179,471 $ stając się pierwszą polską firmą, która odniosła sukces na Kickstarterze. Pół roku później – w grudniu 2013 r. Zortrax dokonał kolejnej niecodziennej rzeczy stając się jedną z niewielu firm, które dostarczyły swoje produkty backersom z Kickstartera przed czasem!

Zortrax M200 stanowił w 2013 roku prawdziwą rewolucję. W czasach gdy wszyscy przedstawiciele sektora niskobudżetowego, wywodzący się w znakomitej większości z ruchu RepRap stawiali na maksymalnie otwarte rozwiązania, Zortrax postanowił wszystko zamknąć, tworząc włąsny, unikalny ekosystem. Zamknięcie polegało na tym, że użytkownik M200 korzystał z firmowego oprogramowania (Z-SUITE), filamentów (Z-FILAMENTS) oraz drukarki 3D, której firmware nie pozwalał na modyfikację żadnego parametru wydruku 3D w czasie jego trwania.

Początkowo wydawało się to samobójczą (lub wręcz głupią) strategią, jednakże z czasem okazało się być strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu, że drukarka 3D, materiały eksploatacyjne i oprogramowanie było zawsze takie samo, wydruki 3D zawsze wychodziły tak samo dobrze. A nawet jeśli gdzieś coś wychodziło źle – wychodziło zawsze w tym samym miejscu. Innymi słowy Zortraxowi udało się osiągnąć coś, czego nie udało się nikomu innemu w sektorze desktopowych drukarek 3D – powtarzalność. I chociaż dziś wydaje się to czymś oczywistym – w roku 2013 (oraz w kolejnych dwóch latach…) było to prawdziwe osiągnięcie.

W maju 2015 roku Zortrax po raz pierwszy zaprezentował nową drukarkę 3D – Inventure, która ostatecznie zadebiutowała dwa lata później. Urządzenie posiada dwie głowice drukujące oraz zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą. Korzysta z filamentów w formie kartridża, dzięki czemu użytkownik ma pełną kontrolę nad ich zużyciem – a w przypadku jakichkolwiek problemów z drukiem 3D, pewność, że drukarka 3D zareaguje, pauzując wydruk i informując o konieczności interwencji.

W czerwcu 2016 roku światło dzienne ujrzała trzecia drukarka 3D firmy – Zortrax M300. Urządzenie posiada duży obszar roboczy na poziomie 30 cm w każdej z osi i jest zoptymalizowane pod kątem kilkudziesięciogodzinnej, ciągłej pracy.

W połowie 2017 roku Zortrax postanowił umożliwić korzystanie z filamentów innych dostawców na swoich drukarkach 3D (tzn. wcześniej również było to możliwe – po prostu nie można było zmieniać ich ustawień). W marcu 2018 roku producent zaprezentował odświeżoną wersję modelu M200 – Zortraxa M200 Plus, wyposażonego m.in. w WiFi, kamerę video czy duży panel dotykowy.

Miesiąc później zadebiutowały z kolei osłony na Zortraxy z filtrami HEPA. Wydaje się też być tylko kwestią czasu jak do oferty dołączy M300 Plus…?

Porównanie parametrów technicznych:

WERSJE STANDARDOWE

 
  Zortrax M200 PlusZortrax M300Zortrax Inventure
 Cena brutto:9581,70 PLN 15.000,00 PLN 11.672,70 PLN
 Obszar roboczy: 200 x 200 x 180 mm300 x 300 x 300 mm 135 x 135 x 130 mm
 Materiały:Z-SEMIFLEX, Z-ULTRAT, Z-HIPS, Z-GLASS, Z-PETG, Z-ESD, Z-PCABS, Z-ABS, Z-ASA Pro, Z-PLA ProZ-HIPS, Z-GLASS, Z-PETG, Z-ESD, Z-ASA Pro, Z-PLA ProZ-PETG, Z-PLA, Z-SEMIFLEX, Z-ULTRAT Plus, Z-SUPPORT
 Średnica filamentu: 1,75 mm 1,75 mm 1,75 mm
 Liczba głowic:112
 Typ głowic:stałastałastała
 Średnice głowic:0,4 mm0,4 mm0,4 mm
 Temperatury głowic:max 290°C max 290°Cmax 310°C
 Tryb kalibracji: ręczna asystowana ręczna asystowana automatyczna
 Komunikacja: pendrive, WiFikarta SDkarta SD

.

POZOSTAŁE WERSJE

Zortrax M200 Plus z osłonami HEPA – 10.269,27 PLN brutto
Zortrax M200 z osłonami HEPA – 9419,34 PLN brutto
Zortrax Inventure ze stacją do post-processingu DSS Station – 13.763,70 PLN brutto

Zortrax M200 – 8287,00 PLN brutto
DSS Station – 2741,67 PLN brutto

.
Cechy i różnice:

Zortrax M200 to flagowy i wciąż najwazniejszy produkt w ofercie olsztyńskiego producenta. Jest skierowany do profesjonalistów, jednakże korzysta z niego również cała masa użytkowników indywidualnych. Jego największą zaletą i cechą jest powtarzalność pracy. Zortrax jako pierwszy producent desktopowych drukarek 3D na świecie zrozumiał, że urządzenia tego typu to po prostu narzędzia wykonujące określoną pracę – do tego zostały zaprojektowane i do tego służą.

M200 i M200 Plus są wyposażone w jedną głowicę drukującą. W starszym modelu za komunikację odpowiada zwykły wyświetlacz z pokrętłem, a pliki do druku 3D dostarcza się za pomocą karty SD. W M200 Plus do komunikacji służy dotykowy ekran, a pliki można przenieść albo za pomocą pendrive’a, albo przez WiFi lub sieć Ethernet. Postęp prac śledzi się za pomocą wbudowanej kamery video. Dzięki temu można też tworzyć klastry drukarek 3D zarządzane z poziomu jednego komputera (lub kilku).

Stół w Zortraxie M200 / M200 Plus jest perforowany. Z jednej strony poprawia to przyczepność wydruku – z drugiej wymaga stosowanie raftu, od którego odrywamy docelowy wydruk 3D.

Idealny użytkownik drukarki 3D Zortrax M200 / M200 Plus

  • wykorzystuje drukarkę 3D przede wszystkim jako narzędzie do pracy
  • nie ma potrzeby eksperymentowania z różnymi nietypowymi materiałami eksploatacyjnymi i w pełni wystarczają mu klasyczne filamenty w rodzaju ABS, PLA, PC ABS, PETG, HIPS etc.
  • zależy mu na wysokiej powtarzalności i wysokiej jakości pracy.

Zortrax M300 to na pierwszy rzut oka nic więcej jak przeskalowana wzwyż wersja M200. Urządzenie faktycznie ma te same funkcjonalności co mniejszy poprzednik (póki co ten bez „plusa„), jednakże dużo wyższy obszar roboczy na poziomie 30 x 30 x 30 cm wymusił na producencie kilka zmian. Najważniejszą jest to, że M300 jest w stanie drukować kilka dni pod rząd bez ryzyka jakichkolwiek problemów po stronie samego urządzenia.

M300 korzysta z mniejszej palety materiałów (brakuje w nim np. profili dla Z-ABS czy Z-ULTRAT), ale otwarty system filamentów pozwala na drukowanie praktycznie z każdego materiału (mamy za sobą testy druku 3D z ABS trwające po blisko 50 godzin ciągłej pracy).

Idealny użytkownik drukarki 3D Zortrax M300

  • drukuje duże detale
  • zależy mu na łatwej, ciągłej i bezproblemowej pracy
  • jest przygotowany na to, że urządzenie będzie pracować po 2-3 dni non-stop (lub więcej).

Zortrax Inventure to w pełni profesjonalna drukarka 3D w segmencie desktopowym. Posiada najmniejszy obszar roboczy ze wszystkich drukarek 3D producenta, ale pozostałe funkcjonalności w pełni to wynagradzają. Są to przede wszystkim:

  • dwie głowice drukujące – jedna do materiału budulcowego, a druga do podporowego, rozpuszczalnego w wodzie
  • czujnik przepływu filamentu, który pauzuje drukarkę 3D w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu
  • zamykana i podgrzewana komora robocza, która niweluje problem odkształceń materiałów budulcowych
  • system automatycznej kalibracji stołu roboczego
  • optymalizacja do długotrwałych cyklów produkcyjnych trwających po 2-3 doby.

Do Inventure dołączana może zostać stacja do post-processingu – DSS Station, gdzie wypłukiwany jest materiał podporowy z modeli.

Idealny użytkownik drukarki 3D Inventure

  • drukuje detale o skomplikowanej geometrii
  • zależy mu na łatwej, ciągłej i bezproblemowej pracy
  • potrzebuje wydrukować detal o dużej dokładności wymiarowej i nie martwić się problem skurczu materiału; równocześnie jest gotowy na ograniczenia związane z jego maksymalnym rozmiarem.
Scroll to Top