Zortrax wraz z II LO w Krakowie tworzą klasę druku 3D

II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie może poszczycić się bogatą, 135-letnią historią. Podczas obchodów tej imponującej rocznicy, które swoją obecnością uświetnili goście – wśród nich Prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama, otwarta została nowoczesna pracownia druku 3D, wyposażona w urządzenia firmy Zortrax.

Krakowskie liceum będzie jedną z pierwszych placówek edukacyjnych w Polsce, w której w roku szkolnym 2019/2020 r. utworzona zostanie klasa o profilu związanym z technologią druku 3D.

Technologie przyrostowe dają możliwość rozszerzenia oferty edukacyjnej szkół, dając m.in. możliwość palpacyjnego kontaktu z realistycznymi modelami organów wewnętrznych, replik artefaktów historycznych oraz modeli struktur cząsteczek chemicznych pozwoli uczniom lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia, które do tej pory mogli oglądać w formie rysunków w podręcznikach lub na ekranie komputera. Wzbogacenie planu zajęć o lekcje prototypowania umożliwi tworzenie nowatorskich rozwiązań młodym konstruktorom i pomoże im realizować własne projekty.

Jak mówił Rafał Tomasiak, prezes zarządu firmy Zortrax S.A., wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoli całkowicie zmienić dotychczasowy sposób edukacji – wprowadzanie urządzeń 3D do szkół ułatwi młodym ludziom dostęp do wiedzy, pomagając im stawać się inżynierami przyszłości. Firma Zortrax jest oficjalnym partnerem i patronem utworzonej pracowni – wyposażyła ją w farmę składającą się z 11 urządzeń, których, według zapewnień, będzie przybywać wraz z rozwojem projektu.

Rozwój projektów edukacyjnych jest priorytetem w krajach wysoko rozwiniętych – m.in. Wielka Brytania przeznacza rocznie równowartość ok. 75 mln zł  na rzecz tworzenia centrów druku 3D oraz uruchamiania projektów wspierających rozwój branży. Potentaci na rynkach azjatyckich zapewniają rodzimym inżynierom jeszcze większe finansowanie –  Singapur co roku inwestuje ok. 120 mln zł, a 750 mln zł – Korea Południowa.

Otwarcie pracowni w II LO w Krakowie to jeden z tych projektów, które mają szansę stać się zarzewiem większych zmian.  Możliwość wcześniejszego zapoznawania kolejnych pokoleń uczniów z technologiami, jakie będą w przyszłości spotykać na studiach czy na szczeblu zawodowym to przyszła szansa zwiększenia ich konkurencyjności na międzynarodowym rynku pracy.

Scroll to Top