W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej, technologia selektywnego spiekania laserowego nabiera szczególnego znaczenia. SLS, będąc jedną z wiodących metod druku 3D, ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne w kontekście niskiego zużycia materiałów oraz ich odzysku. Główną zaletą SLS jest efektywność materiałowa, ponieważ technika ta pozwala na wykorzystanie dokładnie takiej ilości materiału, jaka jest potrzebna do wytworzenia danego przedmiotu, minimalizując odpady. W przypadku PA12, który jest podstawowym materiałem w SLS, niewykorzystany proszek może być ponownie użyty, co dodatkowo zmniejsza marnotrawstwo surowców.
Technologia SLS wymaga mniej energii niż większość tradycyjnych metod produkcyjnych, takich jak formowanie wtryskowe, które wymagają dużych ilości energii do pracy maszyn i utrzymania wysokiej temperatury. Chociaż sama drukarka 3D SLS również zużywa energię elektryczną, ogólny bilans energetyczny jest zazwyczaj korzystniejszy. Druk 3D umożliwia lokalną produkcję, co zmniejsza potrzebę długodystansowego transportu części i produktów. To z kolei przekłada się na redukcję emisji CO2 związanych z transportem. Lokalne dostosowanie produkcji do potrzeb rynku może także zmniejszać nadprodukcję i odpady związane z magazynowaniem.
SLS niesie jednak pewne wyzwania środowiskowe. Proszek PA12 wymaga ostrożnego obchodzenia się i recyklingu, aby uniknąć potencjalnego wpływu na środowisko. Ponadto, zużycie energii w procesie spiekania, choć mniejsze niż w innych metodach, nadal stanowi wyzwanie dla zrównoważonego rozwoju.
Rozwój nowych, bardziej zrównoważonych materiałów i procesów jest kluczowy dla przyszłości SLS. Badania nad biodegradowalnymi polimerami, takimi jak PA11 czy zmodyfikowany PA12, jak również bardziej efektywnymi procesami produkcyjnymi mogą jeszcze bardziej zwiększyć ekologiczne aspekty SLS.
Podsumowując, technologia SLS ma potencjał do bycia bardziej ekologiczną metodą produkcji, oferującą redukcję odpadów i efektywność energetyczną. Jednakże, aby w pełni wykorzystać jego potencjał ekologiczny, wymagane są ciągłe innowacje i odpowiedzialne zarządzanie procesami produkcyjnymi. Technology Applied – największa polska firma świadcząca usługi druku 3D, specjalizująca się w technice SLS ma bardzo duże doświadczenie w rozwiązywaniu wyżej wymienionych problemów i służy konsultacją i pomocą wobec firm, dla których zrównoważony rozwój stanowi kluczowy aspekt przy projektowaniu procesu produkcji.
Źródło: www.3dprintingcenter.net