Voxeljet i odtworzenie silnika Ferrari 312P

Ferrari 312P to kultowy samochód sportowy, który uczestniczył w zawodach wyścigowych w latach 1969-1970. Był wyposażony w 12-sto cylindrowy silnik V12 o pojemności 3 litrów i 430 koni mechanicznych, umożliwiając jazdę z prędkością 300 km/h przy całkowitej wadze auta na poziomie 680 kg. Niemiecka firma Voxeljet postanowiła podjąć się próby odtworzenia tego silnika używając do tego inżynierii odwrotnej i druku 3D.

Remont starych – wręcz historycznych silników wyścigowych (i silników samochodowych w ogóle) jest bardzo czasochłonny i wymaga zaangażowania dużej ilości fachowców i specjalistów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, cyfrowych technologii inżynieryjnych można cały ten proces skrócić do zaledwie kilku tygodni. Najpierw użyto specjalistycznych ramion pomiarowych, które odtworzyły w formie cyfrowej wnętrze silnika, gdzie na ich podstawie inżynierowie Voxeljet zbudowali modele 3D w programach CAD`owskich.

Kolejnym etapem było wydrukowanie poszczególnych elementów składowych z piasku w celu wykonania form do odlewów. Elementów było łącznie 7 – po jednej skrzyni (góra / dół) i pięciu rdzeni. Odlewy zostały wykonane w firmie Wilhelm Funke w Niemczech. Silnik został odtworzony.

Prezes VoxelJeta – dr Ingo Ederer opisał ten projekt w następujący sposób – „inżyniera odwrotna w połączeniu z technologią druku 3D stanowią najbardziej efektywny i rentowny sposób produkcji elementów, które nie są już dostępne na rynku. Często zdarza się, że jest to wręcz jedyny sposób na to, aby szybko i za rozsądną cenę odtworzyć niektóre elementy. Czy oznacza to zatem, że wkrótce we wszystkich programach pokroju „Autoreaktywacji” główną rolę zaczną odgrywać skanery 3D i drukarki 3D drukujące w technologii DMLS?

Scroll to Top