Appinions, jedna z największych platform marketingowych agregujących i przetwarzających treści w internecie pod kątem badania marek, produktów i usług w sieci, opublikowała ciekawy raport poświęcony branży druku 3D na świecie.

Na podstawie codziennej analizy ponad 25 milionów artykułów firma opracowała szereg rankingów w postaci m.in.: 10 najbardziej wpływowych firm, managerów, serwisów internetowych i ich autorów oraz najczęściej poruszanych tematów związanych z drukiem 3D w sieci.

Oto wybrane z nich…

TOP 10 najbardziej wpływowych firm z branży druku 3D na świecie

TOP 10

Już na samym początku lektury raportu pojawia się spora niespodzianka… Okazuje się, że największy wpływ na branżę druku 3D na świecie ma Autodesk – producent oprogramowania do projektowania przestrzennego. Drugie miejsce zajmuje największy sklep internetowy świata – Amazon, a dopiero na trzecim miejscu znajduje się Stratasys, producent drukarek 3D. Jego największy rywal – 3D Systems jest czwarte, a zaraz po nim kolejna niespodzianka, czyli… Intel! MakerBot – najbardziej znana marka niskobudżetowych drukarek 3D znajduje się dopiero na 8 miejscu.

Jeśli chodzi o wysoką pozycję Amazonu to jest ona raczej oczywista – dzięki wprowadzeniu do sprzedaży drukarek 3D oraz usług druku 3D, firma stała się z miejsca liczącym graczem na rynku, a to dzięki umożliwieniu oferowanych produktów i usług milionom potencjalnych klientów. Jeśli chodzi o Autodesk, to tutaj zapewne główną rolę odegrała pozycja jaką firma posiada w segmencie oprogramowania, lecz nie należy zapominać również o ogłoszonych w tym roku planach wejścia w druk 3D z własną drukarką 3D i open-soure`owym oprogramowaniem do jej obsługi.

TOP 10 managerów mających największy wpływ na branżę druku 3D

TOP 10

Dwa pierwsze miejsca w rankingu zajmują managerowie z największych platform sprzedażowych w USA i na świecie – Amazon i Staples. Ponownie reprezentanci firm produkujących drukarki 3D znaleźli się na dalszych pozycjach – Avi Reichental z 3D Systems na miejscu 5, a Giland Gans – prezes Stratasys dopiero na 8. Meg Whitman – prezes HP, które od roku rozważa wejście w branżę druku 3D znalazła się na miejscu 4.

TOP 6 najbardziej wpływowych start-upów

TOP 6

W kategorii firm, które od niedawna są na rynku i funkcjonują w kategoriach start-upu, największą renomą cieszy się MCor, czyli producent drukarek 3D  drukujących obiekty przestrzenne z papieru. 3 miejsce przypadło Shapways, które jest co prawda obecne w branży już od 2009 roku, 5 miejsce zajął Formlabs – twórca głośnej drukarki 3D The Form 1.

Najbardziej wpływowe firmy z podziałem na branże

TOP ze względu na branżę

Najpopularniejsze tematy w artykułach poświęconych branży druku 3D

TOP haseł

A jak wyglądałoby to w Polsce…?

Oczywiście minie bardzo wiele czasu zanim dojdzie do stworzenia tego typu raportu, ale jeśli miałbym posilić się na jakiekolwiek przypuszczenia to byłyby to z pewnością takie firmy jak Omni3D, Zortrax, ZMorph, Materialination, FabLab Kielce i 3NOVATICA. Myślę też, że i dla nas znalazłoby się jakieś miejsce w tym gronie. Nie potrafię jednakże w żaden sposób oszacować tu pozycji firm z branży profesjonalnych maszyn i usług druku 3D, jak również tego czy w takim zestawieniu znalazłaby się jakakolwiek firma spoza branży? Możliwe, że Allegro na którym odbywa się bardzo duża część sprzedaży w kraju?

Tak czy inaczej, zachęcam do zapoznania się z oryginałem rankingu, który można pobrać z tej strony.

Źródło i grafika: www.appinions.com via www.inside3dp.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Z tym allegro to przesadziłeś Pawle :).

  2. Ciekawe, że na drugim miejscu TOP start-upów znajduje się firma zajmująca się drukowaniem 3D form z piasku i kształtek z proszków metalowych poprzez sklejanie. Nie jest to super popularna technologia.

Comments are closed.

You may also like