10 rosyjskich firm z branży druku 3D, o których nigdy nie słyszałeś, a być może powinieneś…?

UPDATE 01.03.2022 – poniższy artykuł powstał 8 grudnia 2019 r., gdy sytuacja w Europie wyglądała inaczej. W chwili gdy piszę te słowa, trwa 5 dzień najazdu Rosji na Ukrainę, która dzielnie broni się przed najeźdźcą. Kilkadziesiąt minut temu została uszkodzona wieża telewizyjna w Kijowie i trwa ostrzeliwanie budynków mieszkalnych wszystkich zaatakowanych miast, w których ginie ludność cywilna – w tym dzieci. Poniższy artykuł został zachowany w oryginalnej postaci – ma wartość historyczną. Jeżeli nie zgadzacie się z prezentowanymi w nim opiniami, po raz kolejny odsyłam do daty jego publikacji…

Tak się jakoś historycznie złożyło, że nasze relacje z Rosją były zawsze skomplikowane… Przełożyło się to w dużej mierze na sposób w jaki postrzegamy naszych wschodnich sąsiadów, tj. mocno stereotypowy i sztampowy. I tak na przykład, mimo olbrzymiego potencjału gospodarczego i gigantycznego rynku zbytu, nie traktujemy Rosji jako jakiegokolwiek istotnego gracza na rynku druku 3D. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znakomita większość czytelników portalu byłaby zdumiona, że są tam w ogóle jakieś firmy, działające w sektorze technologii addytywnych? Tymczasem nie tylko są, to na dodatek mają się świetnie – lepiej niż niejedna zachodnioeuropejska…

David Sher – twórca portalu 3D Printing Media Network, odwiedził niedawno Rosję w kontekście branży druku 3D i przygotował krótką charakterystykę tego rynku. Zainspirowany jego artykułami na ten temat, zacząłem go zgłębiać, czego efektem jest niniejsze opracowanie. Oto lista 10 najważniejszych, rosyjskich firm tworzących tamtejszą branżę. Ich kolejność jest przypadkowa…

Picaso 3D

Picaso 3D to największy i najdłużej działający w Rosji producent drukarek 3D. Firma powstała w 2011 roku i koncentruje się przede wszystkim na rynku lokalnym, chociaż od czasu do czasu próbuje zaznaczyć swoją obecność również na rynkach europejskich. Urządzenia firmy nie odstają pod względem funkcjonalnym od innych, czołowych marek – posiadają zdalną komunikację, mogą być kompletowane w klastry druku 3D, mogą drukować z tworzyw wysokotemperaturowych jak PEEK. Aktualnie firma rozwija trzy linie produktowe: Designer X, Designer XPRO i Designer XL.

Thor3D

Thor3D to największy rosyjski producent skanerów 3D. Firma powstała w 2015 roku, jednakże jej początki były dość trudne. Thor3D był uwikłany w spór sądowy z jednym ze światowych liderów rynku skanerów 3D – Artec’kiem, który ostatecznie wygrał. Od tamtej pory firma dynamicznie się rozwija, również próbując szczęścia na rynkach europejskich oraz w USA, gdzie urodziła się założycielka firmy – Anna Zevelyov.

Additive Solutions (AddSol)

Additive Solutions jest głównym producentem drukarek 3D do metalu, pracujących w technologii SLM (selective laser melting). Głównymi odbiorcami są firmy rosyjskie, działające w takich segmentach jak przemysł zbrojeniowy, lotnictwo i kosmonautyka, metalurgia czy medycyna. Posiada w ofercie cztery maszyny zróżnicowane pod względem obszaru roboczego oraz ilości i mocy laserów: AddSol S90, AddSol D250, AddSol D500, AddSol S800. Urządzenia pracują w oparciu o własne oprogramowanie Stratum.

Anisoprint

Anisoprint to rosyjska odpowiedź na technologię druku 3D z włókna węglowego Markforged. Twórcy firmy wywodzą się z branży lotniczej, gdzie wpadli na pomysł stworzenia autorskiej drukarki 3D wykorzystującej w pracy specjalistyczne materiały kompozytowe. Anisoprint twierdzi, że dysponuje lepszym od Markforged systemem wytłaczania materiału, posiada też w ofercie drukarkę 3D pozwalająca na tworzenie detali z włókna węglowego w obszarze roboczym na poziomie aż 600 x 420 x 300 mm. Firma ma ambicję wejścia ze swoimi rozwiązaniami na rynki europejskie. Ma swój oddział w Luksemburgu.

Imprinta

Imprinta to kolejny producent drukarek 3D, specjalizujący się w urządzeniach klasy FDM / FFF, o nazwie Hercules. Firma znajduje się w Krasnojarsku – trzecim co do wielkości mieście na Syberii, znajdującym się w azjatyckiej części Rosji. Jej europejski oddział znajduje się w Pradze, w Czechach. Posiada dwie linie produktowe: Hercules oraz Hercules Strong i jego dwugłowicową wersję Hercules Duo.

3D Bioprinting Solutions

3D Bioprinting Solutions to firma założona przez INVITRO – największą prywatną firmę medyczną w Rosji oraz powiązana kapitało z nowojorskim VIVAX BIO. W 2014 roku stworzyła pierwszą rosyjską biodrukarkę 3D – Fabion, a rok później wybiodrukowała na niej wszczepialną tarczycę gryzonia. W zeszłym roku o firmie stało się głośno na świecie, gdy jej kolejne urządzenie trafiło na stację kosmiczną ISS.

iGo3D Rosja

iGo3D Rosja to największy dystrybutor drukarek 3D w kraju. Jak wskazuje na to sama nazwa, jest oddziałem niemieckiej firmy, o tej samej nazwie z tym że od pewnego czasu działa jako zupełnie niezależny podmiot. Jest dystrybutorem na Rosję Ultimakera, Zortraxa, MakerBota, BCN3D, Formlabs, DWS Systems oraz większości innych popularnych drukarek 3D.

PrintProduct3D

PrintProduct3D to kolejny duży dystrybutor drukarek 3D i filamentów w Rosji, ukierunkowany na segment urządzeń amatorskich i niskobudżetowych. Ma w ofercie również urządzenia lokalnych producentów, jak np. w/w Imprinta. Posiada dość szerokie spektrum lokalizacji i firm partnerskich – sklepy PrintProduct3D można spotkać m.in. w Moskwie, Petersburgu (gdzie firma ma siedzibę), Kazaniu, czy Krasnojarsku.

3D Print Expo

3D Print Expo to największe targi technologii przyrostowych w Rosji i Europie Wschodniej. Oprócz stoisk wystawców organizowane są liczne panele dyskusyjne i sesje wykładowe z przedstawicielami uczelni wyższych, firm przemysłowych oraz dostawców rozwiązań 3D. Wydarzenie jest organizowane od 2014 roku i odbywa się w październiku.

3D Today

3D Today to największy rosyjski portal o druku 3D, działający od jesieni 2014 r. Koncentruje się głównie na doniesieniach z rynku lokalnego. Jest także organizatorem 3D Today Fest – eventu skierowanego do hobbystów i amatorów.

Scroll to Top