101Hero, czyli czy da się złożyć drukarkę 3D za 49$?

Ile może kosztować zbudowanie drukarki 3D? Każdy kto składał własnego RepRapa wie, że idąc na pewne kompromisy można zbudować działające urządzenie już za około 800 zł (w przybliżeniu 200$). Efekty pracy takiego urządzenia może nie będą olśniewające, jednak w pewnych warunkach spełnią swoje zadanie i z pewnością zostaną docenione.

Co się jednak stanie jeżeli zaczniemy ciąć koszty związane z budową urządzenia jeszcze bardziej? Nie mówię tu o 150$, czy nawet o 100$ – a o 49$ za stworzenie gotowej do pracy drukarki 3D? Kickstarter jest platformą, która w dużej mierze skupia marzycieli wierzących – w delikatnie rzecz ujmując, cuda, które pokazują im twórcy kampanii. Myślę, że dla stałych „inwestorów” różnego typu kampanii platforma jest swego rodzaju substytutem hazardu i bardziej od prawdziwego efektu liczą się dla nich same emocje związane z braniem w niej udziału i przynależnością do społeczności.

Aktualnie na platformie możemy podziwiać kampanię urządzenia 101Hero będącego niesamowicie tanią drukarką 3D. Tydzień temu na łamach serwisu prezentował ją już Łukasz Długosz. Twórcy maszyny twierdzą, że są gotowi przekazać w pełni działające urządzenie za jedyne 49$. Do ceny samego urządzenia należy doliczyć jeszcze koszty wysyłki wynoszące 30$. Muszę uściślić, że cena 49$ dotyczyła 101 pierwszych sztuk – kolejne progi to 54$, 74$, 79$, 99$ i 101$. Autorzy projektu zastrzegają, że tańsze urządzenia pracują w oparciu o G-kod zapisany na karcie SD, wersje „bogatsze” pozwolą na wydruk bezpośrednio z komputera przy pomocy kabla USB.

Przeglądając kampanię, pierwsze na co zwróciłem uwagę, to niewielkie koszty jakie pochłonęła. Druga rzecz, to praktycznie zerowy kontakt z jej twórcami – ale to pomijam, bo nie jest to meritum mojego wywodu. Interesuje mnie cena, która powinna się wydawać nierealna. Jak twierdzą autorzy kampanii, cała ekipa znajduje się obecnie w Shenzhen, czyli z całym przekonaniem można domniemywać, że sprzęt zostanie złożony w całości z materiałów dostępnych na miejscu.

Przeprowadziłem szybkie badanie podzespołów niezbędnych do złożenia drukarki pokazanej na zdjęciach w odmętach AliExpress i mogę powiedzieć, że cena 39$ jest realna jako koszt podzespołów, które przy zamówieniu hurtowym będą z pewnością niższe. Nie wspominając już o tym,  że twórcy są przedstawicielami lokalnego społeczeństwa, co potwierdza m.in. zlokalizowanie operatora domeny oraz IP serwera. Reasumując i nie wnikając w jakość wydruków czy trwałość konstrukcji, możliwe jest złożenie drukarki 3D za 49$ zważywszy na koszty pracy, które lokalni chińscy przedsiębiorcy mogą wynegocjować.

Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam i nie należy tutaj wyśmiewać wątpliwego zakupu przez osoby, które wyłożyły pieniądze.  Aktualnie prym w doinwestowaniu projektu wiodą takie kraje jak:

  • Stany Zjednoczone – 618 backers
  • Wielka Brytania – 132 backers
  • Niemcy – 118 backers
  • Izrael – 73 backers.
Czyli wszędzie tam, gdzie koszt tej drukarki zbliżony jest do wysokości rachunku w dobrej restauracji.
Podsumowując, jeżeli ktoś szuka emocji to z pewnością ta kampania może mu ich dostarczyć.
A czy ktoś z czytelników Centrum Druku 3D  wpakował  zainwestował w to urządzenie swoje pieniądze?
Grafiki: 101hero.com
Scroll to Top