3D Systems zawarło umowę z 6K Additive na dostawę sproszkowanego wolframu do drukarek 3D do metalu. Technologia plazmowa UniMelt firmy 6K pozwala na bardziej zrównoważoną metodę produkcji proszków metali dla technologii druku 3D, umożliwiając przetwarzanie praktycznie każdego złomu metalowego na materiał eksploatacyjny. Materiały oferowane przez 6K obejmują obecnie Ni718, Ni625, stal nierdzewną 316/17-4, miedź 18150, GRCOP oraz proszki ogniotrwałe, takie jak wolfram, tantal, ren, niob i molibden oraz tytan 64 o bardzo niskiej zawartości tlenu.
Mając na uwadze zrównoważony rozwój, w zeszłym roku 6K zleciło firmie Foresight Management przeprowadzenie oceny cyklu życia proszków tytanu i niklu. Badanie to przeprowadzono w celu ilościowego określenia wpływu na środowisko związanego z produkcją proszków metali do druku 3D, a konkretnie porównania metod technologii atomizacji z dodatkami 6K. Stwierdzono, że w przypadku Ti64 proces UniMelt firmy 6K zapewnia co najmniej 74% redukcję zużycia energii i 78% redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi procesami. Firma ogłosiła również współpracę z Fraunhofer ILT w zakresie kolejnej pełnej oceny cyklu życia (LCA) proszku Ni78 produkowanego przez 6K Additive dla komponentu przemysłowego wytwarzanego addytywnie za pomocą laserowego łączenia proszków.
W 2022 roku firma 6K Additive ogłosiła również plany podwojenia mocy produkcyjnych proszków dzięki czterem nowym mikrofalowym systemom plazmowym UniMelt oraz ekspansji handlowej w Europie.
Jeśli chodzi o współpracę z 3D Systems, umowa zapewnia ich klientom wysokiej jakości materiał, który spełni wysokie wymagania dotyczące proszku wolframowego, gdzie wymagana jest wysoka temperatura i wysoka wytrzymałość. Materiał będzie stosowany w sektorach jak medycyna, obronność, produkcja rakiet hipersonicznych i innych ich części.
Źródło: materiały prasowe 6K Additive