Technologie addytywne bazujące na proszkowych metodach wytwarzania ze względu na możliwość zastosowania szerokiego spektrum materiałów przy zachowaniu wysokiej precyzji wydruków są coraz częściej zastępują klasyczne techniki produkcji. Rosnąca popularność drukarek SLS skłania producentów do modyfikowania procesów wytwarzania, optymalizując je do wymagań i oczekiwań klientów.
Aerosint, belgijski start-up rozwijający zagadnienia z zakresu druku przestrzennego, opracował sposób wytwarzania addytywnego z zastosowaniem więcej niż jednego proszku. Technologia opiera się na selektywnym nanoszeniu materiałów (a nie tworzeniu pełnych warstw jak w przypadku większości dotychczas wykorzystywanych technologii SLS), co pozwala nie tylko na stapianie różnych tworzyw w czasie jednego procesu, ale prowadzi również do znacznych oszczędności materiału.
Materiały umieszczone są w oddzielnych komorach, a podczas procesu produkcji nanoszone jedynie w miejscach, gdzie zostaną scalone poprzez działanie wiązki lasera. Precyzyjne dozowanie proszku jedynie w miejscach, które będą poddawane spiekaniu laserowemu pozwala na zmniejszenie objętości wymaganego proszku, niemal eliminując konieczność używania stacji do recyklingu tworzywa. Zastosowanie metody od Aerosint ma szczególne znaczenie w przypadku specjalistycznych, drogich materiałów (m.in. PEEK ) pozwala na znaczną redukcję ilości niespieczonego proszku, który nie kwalifikuje się do ponownego użycia.
Co ciekawe, czas nanoszenia warstwy z zastosowaniem kilku materiałów jest zbliżony do tego, jaki wymagany jest w przypadku litej warstwy proszku (2 sekundy na utworzenie warstwy). Producenci zapewniają, że istnieje możliwość wytwarzania detali z różnego rodzaju tworzyw m.in. PA-12, TPU – obecnie prowadzone są prace nad rozszerzeniem gamy dostępnych proszków o polimerowe materiały wysokosprawne (m.in. PEEK).
Jeśli chodzi o wymagany materiał podporowy twórcy proponują tanie proszki, obojętne na proces spiekania, które są o wiele lżejsze i łatwiejsze do demontażu a pozwalają na utrzymanie stabilności w procesie wytwarzania.
Już niebawem pierwsze prototypy sytemu selektywnego nanoszenia proszków zostaną ukończone i wzbogacą profesjonalne urządzenia addytywne, dając możliwość wdrożenia procesu produkcji z różnego typu materiałów. Aktualnie trwa procedura patentowania konceptu Aerosint.
Jak mówi Matthias Hick, współzałożyciel Aerosint, w ciągu kilku najbliższych miesięcy firma będzie gotowa do demonstracji możliwości opracowanego sytemu. Według zapewnień producentów, trwają również prace nad wdrożeniem metody w przypadku innych typów materiałów niż polimery – m.in. metali czy ceramiki.
Źródła : aerosint.com, 3dprint.com