Mimo że psychoza związana z pandemią COVID-19 zmalała, szereg obostrzeń poczynionych na jej początku nadal obowiązuje. Jednym z sektorów biznesowych, który najmocniej odczuł ograniczenia związane z walką z koronawirusem, są organizatorzy targów, konferencji i eventów. Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni informowaliśmy o imprezach, które zostały odwołane lub przełożone w czasie – dziś mamy smutny obowiązek poinformować o kolejnej. Odbywające się w USA targi International Manufacturing Technology Show (IMTS), zostały po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej odwołane. Równocześnie organizatorzy innej imprezy targowej – Formnext, wciąż mają nadzieję, że ich jesienne wydarzenie się odbędzie. Wprowadzają jednak szereg ograniczeń i obostrzeń…
Targi IMTS odbywają się co dwa lata w Chicago, w stanie Illinois i są organizowane przez AMT (The Association For Manufacturing Technology). W 2018 roku hale targowe liczyły łącznie 1,4 miliona metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, na których zagościło 2563 wystawców i 128 415 osób odwiedzających. Targi nie zostaną przesunięte w czasie, tylko całkowicie odwołane. Kolejna edycja jest planowana w marcu 2022 r.
Chociaż IMTS mają bardzo szeroki charakter tematyczny, obejmując bardzo szeroko różnorakie rozwiązania dla przemysłu, coraz większą rolę odgrywały na nich technologie przyrostowe. Według organizatorów, podczas tegorocznej edycji pawilon z firmami z branży druku 3D miał być o 40% większy niż dwa lata temu.
Niezależnie od powyższego, wciąż wielką niewiadomą jest czy dojdzie do skutku największa impreza targowa dedykowana drukarkom 3D na świecie – Formnext we Frankfurcie nad Menem? Jak na razie organizatorzy zapewniają, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, równocześnie cały czas modyfikując go i dostosowując do zmieniających się okoliczności. W tym tygodniu ogłoszono wprowadzenie następujących ograniczeń i obostrzeń w kontekście ich przeprowadzenia:
- uczestnicy targów będą mogli odwiedzić je tylko podczas wybranych i przypisanych dni
- rejestracja będzie całkowicie elektroniczna, a płatności będą uiszczane tylko w formie cyfrowej
- każdy z uczestników targów będzie musiał podpisać oświadczenie o swoim stanie zdrowia (możliwe że na wejściu będzie badana temperatura?)
- aleje pomiędzy stoiskami będą dwukrotnie szersze – będą liczyć po 6 metrów zamiast zwyczajowych 3 metrów
- po obu stronach stoiska będą otoczone dodatkowym pasem komunikacyjnym o szerokości 1 metra
- personel będzie obserwował za pomocą kamer video, czy uczestnicy targów utrzymują tzw. dystans społeczny?
- zmieniły się również wytyczne dot. konstrukcji stoisk, tak aby zachęcić uczestników do dystansowania się od siebie
- Formnext oferuje własne konstrukcje stoisk, zaprojektowanych tak, aby spełniały wszystkie wymogi dotyczące dystansu społecznego i ochrony zdrowia.
Gdyby tego było mało, wszystko ma być dodatkowo czyszczone, dezynfekowane, a powietrze w halach intensywniej niż zwykle wietrzone.
Abstrahując od tego, na ile nowe regulacje wpłyną na jakość i komfort odwiedzających i firm prezentujących swoje produkty i usługi, to czy targi się faktycznie odbędą leży w gestii władz Hesji – kraju związkowego Niemiec, w którym leży Frankfurt nad Menem oraz samego rządu niemieckiego. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji związanej z koronawirusem w Europie i na świecie, jakiekolwiek predykcje w tej materii są w tej chwili bezzasadne… Można doceniać starania organizatorów co do kwestii doprowadzenia targów do skutku, jednakże coraz mniej od nich samych zależy.