Znany włoski producent drukarek 3D pracujących w technologii FDM, wprowadza do swojej oferty urządzenie Argo 500. Konstrukcja ta charakteryzuje się ponadprzeciętnym obszarem roboczym oraz możliwością osiągania ekstremalnych temperatur drukowania, pozwalających korzystać z wielu, nieosiągalnych dla zwykłych drukarek 3D materiałów. Producent reklamuje swoje urządzenie jako maszynę przemysłową. Jakie więc cechy za tym przemawiają?
Roboze specjalizuje się nie tylko w profesjonalnych drukarkach 3D przeznaczonych do prototypowania, które bez najmniejszych problemów radzą sobie z najbardziej wymagającymi filamentami, ale też w produkcji tychże materiałów. Pośród nich wymienić należy przede wszystkim popularne ostatnio PEEK oraz ULTEM. Firma słynie też z niekonwencjonalnych metod testowania tych tworzyw.
„Pięćset” w nazwie urządzenia odnosi się bezpośrednio do jego obszaru roboczego, który wynosi 500 x 500 x 500 mm. Głowica drukująca jest w stanie osiągnąć temperaturę 550°C, a zamykana komora może być podgrzewana do maksymalnie 180°C. Aby uzyskać taką temperaturę komory potrzeba jednak około jednej godziny, co jest bezpośrednio związane z wielkością obszaru roboczego. Z nieco bardziej powszechnych funkcji Argo 500 oferuje nam automatyczną kalibrację odległości głowicy od platformy roboczej oraz dotykowy panel sterujący.
Nowe dzieło Roboze oferuje specjalny system adhezyjny powierzchni. Jego głównym założeniem jest wykorzystanie perforowanej płyty próżniowej, która przytrzymuje specjalny film, na którym wykonywany jest wydruk. Dostępnych jest kilka rodzajów filmów adhezyjnych, odpowiednio dobranych do zastosowania z około siedemnastoma rożnymi tworzywami, z których możemy drukować na omawianej maszynie.
Argo 500, jako urządzenie produkcyjne, musi zapewniać użytkownikowi możliwość nieprzerwanego druku 3D. W tym celu, projektanci urządzenia, wyposażyli je w cztery komory/uchwyty na filament. Dzięki temu każda z dwóch głowic (dla materiału zwykłego i podporowego) posiada po jednej zapasowej szpuli. W przypadku braku tworzywa zmiana na kolejną szpulę odbywa się w sposób zautomatyzowany. W drukarce możemy korzystać z filamentów Roboze, jak i tych pochodzących od firm trzecich.
Cena Argo 500 ustalona została na 150.000 €. Chociaż drukarka 3D trafi do sprzedaży dopiero w połowie przyszłego roku, to Roboze już teraz przyjmuje na nią pierwsze zamówienia.
Źródło: www.fabbaloo.com, www.roboze.com