Ostatnie tygodnie obfitują w informacje o kolejnych premierach urządzeń autorstwa polskich firm z branży druku 3D. Po 3D Lab, SONDASYS i VSHAPER nadszedł czas na 3DGence, które zaprezentuje nową odsłonę swojej flagowej drukarki 3D – Industry F340, wyposażonej w moduł drukujący HT max, umożliwiający pracę z materiałami wysokotemperaturowymi. Urządzenie zastąpi dotychczasowy model Industry, wynosząc pracę z drukarką 3DGence na jeszcze wyższy poziom.

Industry to zdobywca zeszłorocznej nagrody dla Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D w plebiscycie branżowym CD3D. Nowa wersja urządzenia to kolejny krok firmy w stronę rozwiązań przemysłowych – dzięki systemowi wymiennych modułów drukujących posiada bardzo szeroką gamę dostępnych specjalistycznych materiałów termoplastycznych. Pracować będzie można z takimi tworzywami jak PEEK, PC, PC-ESD i nylon oraz standardowymi jak ABS czy PETG. Maksymalna temperatura pracy modułu wysokotemperaturowego wynosi aż 500°C.

Dodatkowo firma opracowała metodę wydruku z materiału PEEK używanego m.in. w lotnictwie czy medycynie z wykorzystaniem wyłamywanego materiału podporowego. Materiały są drukowane w zamkniętej i podgrzewanej komorze roboczej – podgrzewana jest także komora z filamentami. Urządzenie wykorzystuje w pracy dwie głowice drukujące – jedną dla materiału budulcowego, drugą dla podporowego. Głowice są wyposażone w mechaniczne zatykanie i chłodzenie podczas okresu nieaktywności podczas pracy. Industry F340 posiada także system kontroli przepływu filamentu.

Jeśli chodzi o moduły drukujące, to występują one w trzech wariantach:

  • PRO o maksymalnej temperaturze pracy 265°C
  • HT o maksymalnej temperaturze pracy 340°C
  • HT max o maksymalnej temperaturze pracy 500°C.

Obszar roboczy urządzenia to 26 x 30 x 34 cm.

3DGence Industry F340 będzie można zobaczyć na żywo już w przyszłym tygodniu na targach formnext we Frankfurcie nad Menem na stoisku A79 w hali 3.1. Pierwsze egzemplarze nowych urządzeń zostaną dostarczone do klientów już pod koniec listopada br.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like