Aspect Biosystems rozpoczyna projekt testowania nowych metod leczenia raka

Baza artykułów naukowych dotyczących technik biodruku 3D z roku na rok rośnie w tempie wykładniczym – nic więc dziwnego, że również świat nowoczesnej medycyny pragnie wykorzystać jej potencjał. Możliwości, jakie stoją przed technologią przyrostowego tworzenia tkanek jest wiele. Zaczynając od tych najbardziej oczywistych, a jednocześnie najtrudniejszych do osiągnięcia (np. druk 3D organów), aż po wykorzystanie tej metody wytwarzania w badaniach nowych sposobów leczenia i terapii.

Aspect Biosystems, kanadyjska firma będąca jednym z liderów światowej branży biodruku 3D, rozpoczyna nowy projekt w celu poszukiwania nowych metod leczenia nowotworów. Wartość projektu szacowana jest na $2.2 miliona – w przedsięwzięcie zaangażowane są największe koncerny farmaceutyczne, takie jak Merck czy GSK oraz naukowcy z McGill University w Quebec.

Jak mówi CEO Aspect Biosystems, Tamer Mohamed, realizowany projekt łączy ze sobą wiedzę naukowców, przedstawicieli firm farmaceutycznych oraz specjalistów z dziedziny biodruku 3D. Wspólnie, będą starać się znaleźć zastosowania dla techniki w charakterze nowej terapii leczenia nowotworów. Założeniem projektu jest tworzenie przez naukowców trójwymiarowych tkanek z wykorzystaniem komórek pochodzących od pacjentów i testowaniu – materiał biologiczny posłuży do oceny skuteczności leków przeciwnowotworowych i pozwoli przewidzieć reakcję pacjenta na określony typ leczenia. Koszt badań pokryje konsorcjum składające się z najważniejszych koncernów farmaceutycznych.

Wcześniej Aspect Biosystems pozyskało dofinansowanie na rozwój swojej technologii biodurku 3D „Lab-on-a-Printer”, które ma pomóc w osiągnięciu nadrzędnego dla firmy celu, czyli biodruku 3D tkanek ludzkich na żądanie. Firma, wspólnie z Uniwersytetem w Maastricht w Holandii, realizuje również projekt stworzenia sztucznej nerki, która będzie mogła pełnić funkcje prawdziwego narządu. Ponadto od 2017 roku ściśle współpracuje z Johnson & Johnson, w celu biofabrykacji 3D łąkotki na potrzeby medycyny regeneracyjnej.

To nie pierwsze podejście do wykorzystania technologii biodruku 3D w poszukiwaniu nowych ścieżek rozwoju terapii nowotworowych. Blisko dwa lata temu na łamach Centrum Druku 3D opublikowany został materiał o interesującej metodzie odtwarzania nowotworów w środowisku laboratoryjnym. Za sprawą przeprowadzonych badań nad biodrukowanymi 3D tkankami możliwe jest efektywniejsze badanie zarówno nowych, skutecznych połączeń leków, jak i sprawdzanie działania zupełnie nowych substancji.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Scroll to Top