Hiszpański producent drukarek 3D – BCN3D Technologies, znany z produkcji popularnych modeli Sigma R19 i Sigmax R19 wyposażonych w system dwóch niezależnych głowic drukujących IDEX, zapowiedział premierę nowej maszyny jaka odbędzie się w przyszłym tygodniu, na targach Formnext 2019 we Frankfurcie nad Menem. Urządzenie będzie dedykowane do tworzenia aplikacji o charakterze przemysłowym i będzie korzystać z filamentów dostarczanych przez renomowane firmy chemiczne – z BASF i Mitsubishi Chemical na czele. Równocześnie firma ogłosiła prowadzenie rozmów z koncernami motoryzacyjnymi jak BMW, Nissan, Seat i Renault, w kwestii wdrożenia nowej drukarki 3D BCN3D Epsilon w ich działach produkcyjnych.
Czynnikiem wyróżniającym drukarki 3D BCN3D na rynku to przede wszystkim system IDEX, polegający na niezależnej pracy dwóch głowic drukujących, zainstalowanych na oddzielnych wózkach. Pozwala to na dwa tryby drukowania: odbicie lustrzane i powielanie. Modele Sigma R19 i Sigmax R19 trafiły na rynek rok temu – a od jesieni bieżącego roku, są oficjalnie dystrybuowane w Polsce przez firmę Global 3D z Nysy, która zapewnia także serwis gwarancyjny oraz dostawę filamentów i akcesoriów hiszpańskiego producenta.
Nowy BCN3D Epsilon ma posiadać obszar roboczy na poziomie 42 x 30 x 40 cm, mieć zamkniętą (choć nie podgrzewaną) komorę roboczą, wyposażoną w filtry HEPA i węglowy. Podobnie jak w przypadku modeli z serii Sigma, posiada sensory przepływu filamentu, które wykrywają moment jego blokady (bądź to na szpuli, bądź w głowicy) i wymienny system głowic drukujących, w tym na zdolną bez problemu poradzić sobie z drukiem 3D filamentów domieszkowanych np. włóknem węglowym.
Nowością jest komunikacja bezprzewodowa oraz system zdalnego zarządzania wydrukami 3D przez chmurę – BCN3D Cloud.
Drukarka 3D będzie prezentowana publicznie podczas przyszłotygodniowych targów Formnext 2019 we Frankfurcie nad Menem. Jej cena to 6995 €.
Premiera urządzenia to nie jedyna nowość BCN3D – firma ogłosiła podpisanie umów partnerskich z BASF i Mitsubishi Chemical (MCPP) w celu opracowania nowych filamentów do zastosowań przemysłowych, w 100% kompatybilnych z Epsilonem. Gama nowych materiałów technicznych otwiera możliwość do uzyskania gotowych części funkcjonalnych w sektorze produkcyjnym, inżynieryjnym i projektowania nowych produktów.
Źródło: materiały prasowe