Bibus Menos oficjalnym dystrybutorem specjalistycznych drukarek 3D typu DLP – Rapid Shape, na rynku polskim

Ostatnie dni obfitują w informacje o nowych, wysokobudżetowych drukarkach 3D, trafiających na rynek polski. Bibus Menos – jedna z największych i najbardziej zasłużonych w rozwój rodzimej branży technologii przyrostowych firm dystrybucyjnych, ogłosiła właśnie wprowadzenie do oferty fotopolimerowych drukarek 3D Rapid Shape. Firma kojarzona do tej pory przede wszystkim z dystrybucji rozwiązań opartych o metodę FDM, PolyJet, SLS i DMLS, poszerza swoje portfolio rozwiązań o technologię DLP. Bibus Menos został wyłącznym dystrybutorem tej marki w Polsce. Co więcej, zapowiada ogłoszenie kolejnych nowości produktowych w nadchodzących tygodniach!

Firma Rapid Shape wywodzi się od pochodzącego z Niemiec światowego lidera technologii odlewniczej – Schultheiss, który od 1965 r. zajmuje się produkcją specjalistycznych urządzeń do odlewnictwa ciśnieniowego. W 2008 r. firma nawiązała kooperację z holenderskim TNO, wkraczając w obszar technologii przyrostowych. Na bazie tej działalności, w 2011 r. utworzyła nową spółkę technologiczną – Rapid Shape, specjalizującą się wyłącznie w produkcji drukarek 3D dedykowanych profesjonalistom.

Urządzenia Rapid Shape są dedykowane głównie dla branży jubilerskiej, stomatologicznej i medycznej. Za pomocą drukarek 3D firmy są np. produkowane wkładki douszne. W pracy wykorzystują żywice światłoutwardzalne, naświetlane światłem emitowanym przez projektor DLP. Drukarki 3D wykorzystują innowacyjny i opatentowany system pomiaru siły oderwania utwardzonej warstwy modeli od powierzchni wanny materiałowej, dzięki czemu czas druku 3D jest krótszy o ponad 50% w stosunku do tradycyjnych urządzeń drukujących w technologii DLP, a prędkość drukowania wynosi nawet do 100 mm/h.

Na tegorocznych targach IDS we Frankfurcie firma zaprezentowała nową serię maszyn dla branży stomatologicznej, cechujących się bardzo wysoką rozdzielczość wydruku, o wielkości pixela na poziomie 34 µm. W pracy wykorzystują projektor LED w wersji HD 1920×1080 px i przetwarzają żywice foto utwardzane o długości fali 385 nm. Co ważne, chociaż do celów drukowania form odlewniczych Rapid Shape dostarcza własne materiały eksploatacyjne, generalnie jego maszyny są w pełni otwarte na materiały zewnętrznych dostawców. Np. dla wkładek dousznych i stomatologii Rapid Shape ma opracowane parametry przetwórcze na materiały takich producentów jak Shera, Dreve, Deltamed, Detax, czy GC.

Oprogramowanie drukarek 3D jest oparte o Autofab (bezterminowa licencja na wersję specjalnie dostosowaną pod urządzania Rapid Shape), bądź Cambridge (służące do usprawnienia pracy w laboratorium dentystycznym). Jako że Autofab posiada możliwość edycji parametrów przetwórczych (np. czasu naświetlenia), można dzięki temu dowolnie dostosowywać materiały eksploatacyjne innych dostawców.

Aktualnie Bibus Menos posiada w swojej ofercie trzy modele urządzeń:

oraz materiały stomatologiczne i protetyczne firm Shera, Dreve i DeltaMed.

Źródło: www.drukarki3d.pl

Scroll to Top