Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza forma artretyzmu występująca u ludzi. Rynek protez stawów wycenia się na blisko 30 miliardów złotych. Naukowcy w projektu RESTORATION, we współpracy z brytyjskim producentem implantów JRI Orthopaedics, opracowali nowy, wchłanialny materiał bioceramiczny. Implanty drukowane z niego w technologii 3D, już wkrótce pojawią się na rynku. Będzie można umiejscowić je wewnątrz stawów stosując minimalnie inwazyjne techniki chirurgiczne.
W ramach europejskiego projektu RESTORATION, w ciągu czterech lat, opracowano bioceramikę oraz kompozytowe materiały bioceramiczne, które będą stosowane w medycynie. Dzięki współpracy z Newcastle University, projekt RESTORATION wykonał już trzy wchłanialne materiały bioceramiczne. Można ich użyć w kręgach, żuchwie i stawach kolanowych. Nowe materiały pozwolą na udoskonalenie implantów ortopedycznych i szczękowych, co znacznie ułatwi skomplikowane operacje i korzystnie wpłynie na życie i zdrowie pacjentów.
Naukowcy testowali możliwości wykorzystania kompozytowych materiałów ceramicznych do naprawy defektów mięśniowo-szkieletowych, w tym artretyzmu, złamań i pęknięć oraz w przypadkach utraty kości. Bioceramika doskonale imituje prawdziwe kości. Odpowiednio zaprojektowany implant sprosta obciążeniom mechanicznym miejsc, w których zostanie zastosowany. W odróżnieniu od tradycyjnych metalowych protez, te wykonane z bioceramiki całkowicie wchłaniają się do organizmu, nie pozostawiając żadnych śladów. Dotychczas bioceramika była używana przeważnie w przemyśle dentystycznym, jednak dzięki nowemu projektowi jej zastosowanie znacznie się poszerzy.
Wydrukowane w 3D bioceramiczne „zatyczki” mogą być stosowane w obrębie stawów kolanowych. Umożliwiają rozpoczęcie leczenia już we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej stawów, a ich aplikacja wymaga jedynie niewielkiej interwencji chirurgicznej. Protezy te mają być gwarancją natychmiastowego powrotu do zdrowia.
Firma JRI Orthopaedics rozważa kontynuację projektu RESTORATION. Kolejnym celem ma być produkcja bioceramicznego wypełniacza kości oraz drukowanego w 3D cylindra, dzięki któremu możliwe będzie leczenie defektów kostno-chrzęstnych w kolanie.
https://vimeo.com/157420641
Źródło: http://www.3ders.org/