Gama materiałów do druku 3D w technologii SLS jest systematycznie rozszerzana. Obok królujących wcześniej poliamidów (np. PA 12) pojawiają się nowe materiały, utożsamiane dotąd z innymi technologiami wytwórczymi. Braskem, brazylijska firma petrochemiczna, we współpracy z Advanced Laser Materials (ALM) ogłosiła wprowadzenie do swojej oferty proszku polipropylenowego (PP), odpowiedniego do wykorzystania w przemysłowych systemach do selektywnego spiekania proszków (SLS).
Advanced Laser Materials (ALM) to spółka zależna EOS Group. Od 2018 roku firmy ściśle współpracują, wymieniając wiedzę i doświadczenia czasie tworzenia nowych tworzyw. Obecnie w ofercie firmy znajdują się materiały na bazie TPE i PA.
Jason Vagnozzi, lider działu produkcji addytywnej w Braskem, mówi o ekscytujących możliwościach rozwoju materiałów odpowiednich do druku 3D. Współpraca z ALM pozwoliła na przekształcenie innowacyjnej wizji w rzeczywistość, a nowo powstały materiał umożliwia osiąganie wysokiej jakości druku 3D. Ich tworzywo na bazie polipropylenu cechuje m.in. niska waga wykonywanych modeli, elastyczność oraz odporność na wilgoć czy substancje chemiczne.
Zdaniem twórców, wykorzystując ich materiał, za sprawą wysokiej stabilności procesu, można osiągać jakość wydruków 3D porównywalną do elementów tworzonych metodą formowania wtryskowego. Firmy są zdecydowane na dalsze poszerzanie gamy dostępnych materiałów na bazie poliolefin.
Donnie Vanelli, starszy wiceprezes EOS Life Cycle Solutions, podkreśla jak ważny jest dostęp do różnych materiałów eksploatacyjnych w procesach druku 3D. Jako długoterminowy cel współpracy z Braskem wymienia oferowanie produktu o najwyższej jakości i niezawodności, w konkurencyjnych cenach.
Wcześniej, Evonik niemiecka firma, będąca jednym z liderów branży chemicznej, przedstawiła nowy typ materiału do druku 3D w technologii SLS – RESOMER. Ich materiał, oprócz biodegradowalności cechuje również wysoka jakość i precyzja tworzonych wydruków 3D. Opracowany materiał stworzony został z myślą o tworzeniu biodegradowalnych implantów, które stają się coraz popularniejszą alternatywą dla wszczepów produkowanych standardowymi metodami.