Firma Carbon, twórca ultraszybkiej technologii CLIP oraz drukarek 3D z serii M, poinformowała właśnie o powiększeniu swojej, i tak już bardzo bogatej, oferty materiałów o dwie nowe żywice. EPX 82 to tworzywo charakteryzujące się wysoką wytrzymałością, a EPU 41 należy z kolei do elastomerów, który idealnie nadaje się do wykonywania struktur kratowych. Jak zapewnia producent, tworzywa przeznaczone są do produkcji na skalę przemysłową.
EPX 82 jest wysokowytrzymałym materiałem inżynierskim o temperaturze ugięcia pod obciążeniem wynoszącej 125°C. Charakteryzuje się również dużą odpornością na uderzenia. Jego właściwości mechaniczne są porównywalne z lekkimi termoplastami typu GF-Nylon lub GF-PBT i zapewniają optymalny balans pomiędzy wytrzymałością, twardością oraz trwałością termiczną.
Tworzywo to może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, przy produkcji wszelkiego rodzaju wsporników, łączników i obudów. Jedną z pierwszych firm, która mogła się o tym przekonać jest brytyjska Aptiv, znana dawniej jako Delphi. Wszystkie parametry EPX 82 idealnie wpisują się w jej potrzeby.
Ważne jest aby wykonane przez nich obudowy i inne elementy były bardzo wytrzymałe, ale muszą też zachowywać lekką elastyczność, aby delikatnie uginać się pod wpływem przyłożonej siły. Części te muszą być również odporne na zmienne warunki środowiska oraz żrące środki chemiczne. Żywica EPX 82 pozwala inżynierom na szybszy rozwój produktu, ponieważ uwalnia ich z ograniczeń projektowych jakie narzucają możliwości tradycyjnych metod produkcyjnych.
EPU 41 zaliczamy do grupy elastomerów, w której (w ofercie firmy) znajdują się już między innymi SIL 30 oraz EPU 40. Tworzywo to sprawdza się idealnie do wykonywania struktur kratowych, które pod względem bezpieczeństwa i komfortu przewyższają tradycyjne pianki. Materiał ten charakteryzuje się dużą absorpcją energii oraz idealnymi właściwościami amortyzującymi.
W odróżnieniu od EPU 40, jego nowa odmiana wyróżnia się przede wszystkim wyższą sprężystością oraz lepszymi wynikami w testach zmęczeniowych, hydrolizy, stabilności UV oraz odkształceń plastycznych.
Źródło: www.3ders.org