Dowodem różnorodności technologii druku 3D jest bogaty wachlarz aplikacji i potencjalnych zastosowań. Zortrax niejednokrotnie dowodził, że ich urządzenia mogą znaleźć zastosowanie w różnych branżach. Firma Athletics 3D, zajmująca się projektowaniem spersonalizowanego sprzętu sportowego w technologii druku 3D to przykład przedsiębiorstwa, które z powodzeniem wykorzystuje urządzenia Zortrax w swoich kolejnych projektach.
Realizowane przez nich wcześniej projekty uwzględniające wykorzystanie drukarek 3D wspomagały poczynania francuskich mistrzyń olimpijskich w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. Wtedy drukarki 3D pozwoliły na wykonanie spresoanlizowanych rękojeści pistoletów.
Kolejne zlecenie również związane jest z personalizacją elementów wyposażenia zawodników i wykonanie ich w technologii przyrostowej, jednak w innej dziedzinie sportowej.
Florian Jouanny, niemal całkowicie sparaliżowany triatlonista, jest drugą na świecie osobą o tym stopniu niepełnosprawności, której udało się ukończyć ekstremalne zawody Ironman. W przełamywaniu ograniczeń w tej bardzo wymagającej dyscyplinie sportu pomoże mu technologia druku 3D. Personalizowane elementy sprzętu sportowego zostały wydrukowane na drukarce Zortrax M200.
Start w wyścigu Ironman jest ekstremalnym wysiłkiem nawet dla sprawnego fizycznie zawodnika. Jouanny ukończył ten wyścig dwukrotnie, nie obyło się jednak bez problemów. Podczas jednego ze startów, część biegową pokonywał na wózku inwalidzkim, którego opona została uszkodzona. Szukając rozwiązań zaistniałego problemu Jouanny zainteresował się innowacyjnymi technologiami, które dały mu realną szansę na lepsze przygotowanie do wyścigu.
Elementami, które wymagały natychmiastowej zmiany były pedały w ręcznym rowerze, na którym startuje Jouanny. Z powodu paraliżu, jego ręce nie są w pełni sprawne, problematyczne jest szczególnie „chwytanie” przedmiotów i utrzymywanie siły uścisku. Specjalistom z Athletics 3D udało się opracować taki rodzaj pedałów, który pozwoli wykorzystać siłę zawodnika i przełożyć ją na łatwiejsze do wykonania, pchnięcia dłońmi, pozwalając uzyskać jak największą energię napędzającą koła pojazdu. Jouanny został poddany pomiarom siły mięśni, co pozwoliło stworzyć prototyp, który polepszył wydajność energetyczną zawodnika i używanego przez niego sprzętu.
Jouanny wydrukował opracowane elementy wykorzystując jedną z drukarek 3D Zortrax M200, na których pracuje firma Athletics 3D. Szybkie szkolenie z obsługi urządzenia pozwoliło na tworzenie kolejnych prototypów bezpośrednio w domu zawodnika, a następnie ich testowanie. Przesłane przez sportowca uwagi wprowadzano do pliku projektowego – potem jego poprawiona wersja była ponownie wysyłana do wydrukowania i testowania w domu. To pozwoliło na stworzenie idealnie zoptymalizowanego rozwiązania.
Do wydruku finalnej części wykorzystano materiał Z-ULTRAT co sprawiło, że stworzone na desktopowej drukarce uchwyty-pedały są gotowym do użycia podczas zawodów produktem.
Unowocześniony rower zostanie wykorzystany we wrześniu 2019 roku podczas Para-Cycling Road World Championships w holenderskim Emmen, podczas których sportowiec będzie startował w konkurencji wyścigów na rowerach z napędem ręcznym. Zespół projektowy, na podstawie rezultatu uzyskanego w tych zawodach i wytrzymałości elementów 3D, będzie wprowadzał kolejne ulepszenia, tak, aby jak najlepiej przygotować sprzęt na letnie Igrzyska Paraolimpijskie w 2020 r. w Tokio.