CASE STUDY – Zastosowanie skanerów SMARTTECH w fabryce porcelany Lubiana

Nowoczesne technologie to nie tylko medycyna, przemysł kosmiczny i automotive. Często nie zdajemy sobie sprawy jak nowoczesne technologie optymalizują procesy tworzenia i produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Technologia SMARTTECH, polskiego producenta skanerów 3D, wspiera procesy tworzenia porcelanowych naczyń w zakładach produkcyjnych firmy Lubiana już od 2014 roku. Jednak w tym roku producent porcelany zdecydował się na upgrade oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure do najnowszej wersji (v.2019) oraz rekalibracje zakupionego wcześniej skanera 3D firmy SMARTTECH. Jak mówi Zbigniew Andrzejewski, Dyrektor Generalny firmy Lubiana  oprogramowanie cechuje się wysokim standardem, nowoczesną technologią o wydajnych parametrach i funkcjach. Wpływa to na zwiększenie wydajności pracy nad modelami. 

Firma Lubiana prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od 1969 roku, produkując około 3 500 000 porcelanowych produktów miesięcznie. Realizuje indywidualne zamówienia, tworzy dedykowane linie produktów jak również projekty promocyjne a jej wyroby niekiedy wyróżniają się dużą oryginalnością. W procesie poszukiwania nowych oryginalnych kształtów i wzorów specjaliści z firmy zasięgnęli pomocy ekspertów od skanowania 3D.

Stworzeniem nowych koncepcji i wzorów zajęli się artyści, którzy przygotowali je w dosyć tradycyjny sposób – rzeźbiąc je w gipsie. Wyroby te są niekiedy bardzo szczegółowe, posiadają dużo detali, ozdobne reliefy i kształty, dlatego ręczne modelowanie ich w programie komputerowym byłoby żmudną pracą. Na tym etapie produkcji niezbędny okazał się zakup skanera 3D firmy SMARTTECH wraz z dedykowanym oprogramowaniem SMARTTECH3Dmeasure.

Skanowanie 3D modelu pozwala na uzyskanie informacji o kształcie, geometrii obiektu oraz utworzenie jego wirtualnej, cyfrowej kopii. Wynikiem skanowania jest chmura punktów czyli zbiór odzwierciedlających powierzchnię skanowanego przedmiotu punktów, opisanych za pomocą trzech współrzędnych X, Y, Z – mogą przechowywać dodatkowo informacje o kolorze obiektu. Punkty służą do stworzenia siatki trójkątów, co umożliwia wykonanie kopii np. za pomocą drukarek 3D lub frezarek sterowanych numerycznie.

W przypadku firmy Lubiana siatka 3D jest wykorzystywana do frezowania formy, która służy następnie do stworzenia gotowych wyrobów. Tym sposobem projekt artysty jest odwzorowywany cyfrowo, a następnie powielany na dużą skalę w niezmienionej formie.

Scroll to Top