CASE STUDY: Zastosowanie technologii przyrostowych w produkcji narzędzia wspomagającego proces malowania w firmie z branży automotive przy współpracy z Cubic Inch

O optymalizacji procesów wytwórczych w branży autmotive poprzez wdrożenie technologii wytwórczych pisaliśmy niejednokrotnie. Nowoczesne technologie wytwórcze stanowią naturalne dopełnienie produkcji wtedy, kiedy standardowe metody wytwórcze są niewystarczające.

Cubic Inch, firma świadcząca usługi druku 3D w technologii Multi Jet Fusion, opublikowała nowe studium przypadku – tym razem opisują, jak technologia druku 3D pomogła w optymalizacji produkcji samochodów w fabryce firmy z branży automotive.

Specjaliści z firmy wykonali narzędzie do wyznaczania linii lakierowania  karoserii dla producenta samochodów. Niektóre z aut lakierowane są na dwa kolory – problem stanowiło dokładne i powtarzalne wyznaczenie linii podziału pomiędzy dwoma lakierami. Pierwotnie producent korzystał z szablonu z folii magnetycznej, nakładanej przez operatora. Jednak wyznaczone w ten sposób linie nie były jednakowe i podatne na błędy operatora.

Detal, stworzony głownie w technologii MJF, został zaprojektowany w taki sposób, że można go używać tylko w jednym położeniu, co minimalizuje wpływ błędu operatora. Ponadto element został wzbogacony o magnesy, dla lepszego przylegania narzędzia do karoserii oraz przyssawki z żywicy z (stworzone w technologii SLA), aby zapobiec rysowaniu się lakieru. Co więcej, detal jest praktycznie niemożliwy do wykonania w tradycyjnych technologiach.

Rozwiązanie opracowane przez CubicInch:

  • podniosło wydajność i powtarzalność procesu,
  • zredukowało wagę i podniosło ergonomię użytkowania,
  • zminimalizowało wpływ błędu operatora.

Pozostałe case studies dostępne na stronie cubicinch.pl

Scroll to Top