Często objaśniając początkującym użytkownikom zasadę działania technologii przestrzennych, szczególny nacisk kładzie się na fakt, że wytwarzanie w 3D niewiele ma wspólnego z klasycznym drukiem 2D. Dotychczas prowadzone prace doprowadziły jednak do opracowania hybrydy, pozwalającej na nanoszenie na płaskiej powierzchni dowolnego wzoru w pełnym kolorze, przy jednoczesnym zachowaniu geometrii tekstury, znanej jako technologia… 2.5D.
Casio, międzynarodowa firma z branży elektronicznej, podczas tegorocznego eventu CEATEC w Japonii przedstawiła zapowiadane od blisko roku urządzenie Mofrel, zdolne do wielostopniowego wytwarzania wypukłych tekstur na powierzchni specjalnego papieru – tak najłatwiej można opisać technologię druku 2.5D.
Tak otrzymywane substytuty materiałów imitujących m.in. skórę czy tkaninę do złudzenia przypominają prawdziwe tworzywa, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w różnego rodzaju wzornikach m.in. w przemyśle motoryzacyjnym podczas opracowywania prototypów wnętrz pojazdów (dobór odpowiedniej tapicerki). Mofrel umożliwia odtworzenie szerokiej gamy wzorów, a także faktur, takich jak skóra i tkaniny przez co może być wykorzystany w przemyśle tekstylnym.
Chcąc opisać zasadę działania drukarki 2.5D warto skupić się na właściwościach strukturalnych papieru, składającego się z kilku poziomów – m.in. bazy, piankowego wypełnienia wrażliwego na temperaturę oraz wierzchniej warstwy przyjmującej nanoszony kolor. Kluczem przestrzennej struktury wydruków jest wypełnienie zawierające termoplastyczne polimerowe mikrokapsułki rozszerzające się pod wpływem kontaktu z oddziaływaniem cieplnym.
Zasada działanie urządzenia Mofrel jest równie prosta – po wybraniu pożądanego wzoru i tekstury do urządzenia dostarczany jest specjalny papier, a na jego tylnej stronie (zwanej bazową), przy użyciu atramentu w skali szarości podczerwonego o właściwościach endotermicznych drukowana jest zamierzona struktura. Następnie na jego odwrocie (czyli froncie) zostaje naniesiony obraz w pełnej gamie kolorystycznej, oddający w pełni projekt cyfrowy.
Ostatnią czynnością jest ekspozycja otrzymanego wydruku na działanie promieniowania cieplnego – wywołuje to formowanie się oczekiwanego kształtu – środkowa warstwa pianki rozrasta się zgodnie z rozkładem z absorbującego ciepło wzorem na tylnej stronie papieru. Stopień rozszerzalności się porowatej struktury zależny jest od stopnia nasycenia koloru tuszu – Casio opracował program, który generuje dane na skali szarości automatycznie w oparciu o przygotowany projekt 3D.
Mimo, że sposób druku przez urządzenie Mofrel przywodzi na myśl klasyczny druk w dwóch wymiarach, to trudno odmówić idei niezwykłości a także licznych, potencjalnych zastosowań podczas tworzenia wizualnie realistycznych powierzchni wykorzystywanych m.in. w prototypowaniu. Co ciekawe, technologia 2.5D, dając znakomite odwzorowanie kolorów i tekstur może stać się technologią komplementarną dla druku przestrzennego, wykorzystywanego do szybkiego realizowania przede wszystkim geometrii i kształtów.
Źródło: 3ders.com