20 grudnia ubiegłego roku informowaliśmy, że 3D Phoenix – czołowy dystrybutor drukarek 3D w Polsce, wprowadził do oferty urządzenia jednego z najbardziej intrygujących start-upów na rynku druku 3D – Desktop Metal. Od tamtej pory minęły blisko trzy miesiące, a 3D Phoenix ogłosił dziś, że… rozwiązuje umowę z amerykańskim producentem i zamiast jego urządzeń wprowadza do oferty podobne pod względem technologicznym maszyny autorstwa Markforged – Metal X, którego od niedawna również jest przedstawicielem w kraju. Co było powodem tej zaskakującej decyzji…?

Jak mówi dystrybutor, po przeanalizowaniu ofert obydwu producentów oraz po weryfikacji gotowości produktów do rzeczywistego wprowadzenia do sprzedaży, zdecydował się rozszerzyć portfolio produktowe o Metal X, kosztem maszyn Desktop Metal. Umacnia to zatem z jednej strony współpracę z pochodzącym z Massachusetts Markforged, a z drugiej daje nadzieję, że nowe maszyny trafią na polski rynek dużo szybciej niż w alternatywnym przypadku.

Markforged to podobnie jak Desktop Metal jedna z najbardziej innowacyjnych firm w segmencie druku 3D, z tą różnicą, że jest obecna w branży od 2014 roku. Firma słynie z autorskiej technologii druku 3D typu FDM w oparciu o specjalistyczne materiały o wysokiej wytrzymałości bądź sztywności – włókno węglowe, szklane oraz kevlar, które są wtapiane w czystej, niezmodyfikowanej formie w nylon, nanoszony z drugiej, niezależnej głowicy drukującej. W styczniu 2017 roku firma zaprezentowała nowe rozwiązanie w postaci technologii ADAM (Atomic Diffusion Additive Manufacturing), która co do zasady, w dużej mierze pokrywa się z rozwiązaniami prezentowanymi przez Desktop Metal.

Technologia bazuje na metodzie podobnej do FDM wykorzystując w pracy stop metalu w formie drutu. Skończony wydruk kąpie się w myjce, w której wypłukiwany jest materiał wiążący, a następnie wstawiany do pieca, w którym zostaje wypalony. Cały proces jest kontrolowany przez autorskie oprogramowanie Eiger, które działa w chmurze i za pomocą którego użytkownik może skontaktować się na żywo z przedstawicielem Markforged aby skonsultować niuanse przygotowywanego do wydruku detalu.

Markforged Metal X jest urządzeniem zaprojektowanym na potrzeby przemysłu. Drukarki 3D Markforged są gotowe do sprzedaży i zostały zaimplementowane w wielu przedsiębiorstwach. Producent rozważnie podchodzi też do tematu materiałów – na początek dział R&D dopracował do perfekcji jeden materiał – 17-4 Stainless Steel (stal nierdzewna) – teraz pracuje nad wprowadzeniem kolejnych materiałów jak: 6061 Aluminum, 316L Stainless Steel, 7075 Aluminum, A-2 Tool Steel, Inconel 625, Titanium Ti-6Al-4V, czy D-2 Tool Steel.

Dla wymagających użytkowników Markforged przewidział opcję połączenia kilku drukarek Metal X w tzw. „farmę” oraz zakupienie większego pieca o pojemności 22 tys. cm3 (w porównaniu do 4,7 tys. cm3 w podstawowym piecu).

Więcej informacji dotyczących rozwiązań Markforged oraz drukarek 3D Metal X można uzyskać pod adresem e-mail: [email protected].

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like