Formlabs to czołowy producent desktopowych drukarek 3D, pracujących w technologii SLA, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim modelowi Form 2. Kluczem do sukcesu amerykańskiej firmy jest przede wszystkim odpowiednie dopasowywanie się ze swoją ofertą do bieżących potrzeb rynkowych. Tym właśnie sposobem rokrocznie otrzymujemy kilka nowych rodzajów żywic. Nie inaczej będzie w tym roku, tym bardziej że mamy pierwszą połowę stycznia, a Formlabs zapowiedział już dwa nowe fotopolimery.

Termin podania tych informacji nie jest przypadkowy, bowiem właśnie dzisiaj rozpoczynają się targi elektroniki użytkowej CES 2018, na których wiele firm, nie tylko z branży druku 3D, zaprezentuje skrzętnie skrywane nowości, nad którymi pracowały przez ostatnie miesiące, a czasem nawet i lata.

Pośród kilku nowości, na stoisku Formlabs, znajdziemy przede wszystkim dwie nowe żywice. Pierwszą z nich jest Rigid, żywica wzmacniana szkłem. Dzięki takiemu zabiegowi, wykonane z niej modele cechują się dużą sztywnością oraz wykończeniem powierzchni na wysoki połysk. Drugą żywicą jest Grey Pro, czyli „wariacja” na temat najpopularniejszej dotychczas żywicy Grey. Materiał ten cechuje się niskim współczynnikiem płynięcia oraz umiarkowanym wydłużeniem pod wpływem przyłożonej siły i pozwala na wykonywanie modeli o wysokiej precyzji.

Głównym założeniem przy tworzeniu żywicy Grey Pro była chęć drukowania z niej produktów użytkowych. Według Formlabs część użytkowników ich drukarek 3D odchodzi powoli od wykorzystywania ich wyłącznie w celach szybkiego prototypowania, coraz częściej oczekując materiałów, które można wykorzystywać w produktach końcowych, zwłaszcza tych personalizowanych, których produkcja tradycyjnymi metodami pochłania niewspółmiernie wyższe środki.

Równie ważna jak same urządzenia i materiały, jest prezentacja możliwości ich zastosowania. To jedna z kluczowych kwestii na jakiej skupia się Formlabs na swoim stoisku. Firma współpracuje już między innymi z 3Shape, tworząc zintegrowany system, wykorzystujący zalety skanera wewnątrzustnego TRIOS oraz drukarki 3D Form 2, który znacząco przyspiesza proces przygotowywania do zabiegów chirurgicznych z zakresu stomatologii. Z tą samą firmą wprowadza teraz kolejny system, który za sprawą skanera dousznego Phoenix oraz drukarek 3D Formlabs, daje możliwość wykonywania personalizowanych wkładek, które mogą służyć zarówno jako słuchawki, jak i idealnie dopasowane ochronniki słuchu.

Oprócz nowych żywic i możliwości ich zastosowania, na stoisku amerykańskiego producenta, będzie można zobaczyć również zautomatyzowany system produkcyjny Form Cell, jak również Fuse 1, pierwszą drukarkę 3D SLS od Formlabs. Będzie to pierwszy publiczny pokaz tego urządzenia na imprezie targowej.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like