Od pewnego czasu Formlabs bardzo prężnie uzupełnia bazę żywic do swoich flagowych modeli Form 1+ oraz Form 2. W tym roku zapowiedziano już trzeci z kolei rodzaj materiału. Tym razem będzie to kilka rodzajów żywic przeznaczonych do użycia w branży dentystycznej oraz stomatologicznej.

Niespełna rok temu Formlabs wprowadził na rynek swoją pierwszą biokompatybilną żywicę Dental SG. Zainteresowanie tematem było na tyle duże, że firma postanowiła opracować kilka kolejnych materiałów z tego segmentu.

Pierwszą nową żywicą jest Dental LT Clear. Jest to materiał biokompatybilny klasy IIa, idealnie nadający się do wykonywania wszelkiego rodzaju retainerów, szyn oraz elementów innych narzędzi stosowanych w ortodoncji.  Tworzywo to charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na zużycie oraz pękanie, a dzięki temu że idealnie nadaje się do polerowania, możemy uzyskać produkt końcowy o bardzo dobrej przejrzystości optycznej. Żywica nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, ale już niebawem trafi do oferty dystrybutorów.

Można już natomiast kupić żywicę Dental Model. Jest to materiał przeznaczony do drukowania wysokiej dokładności mostków oraz modeli dzielonych koron. Pozwala na uzyskanie gładkiej matowej powierzchni. Przeprowadzone badania dokładności pokazały, że modele wykonane z żywicy Dental Model z dokładnością 25 mikrometrów wykazały tolerancję wymiarową na poziomie +/- 35 mikrometrów na obszarze 80% modelu, względem swojego cyfrowego odpowiednika.

Oprócz wymienionych powyżej, Formlabs pracuje również nad dwiema kolejnymi żywicami o klasie biokompatybilności IIa. Mają być one przeznaczone do bezpośredniego drukowania wysokiej jakości protez. Obecnie trwają badania kliniczne, a planowana premiera tych materiałów ma nastąpić jesienią bieżącego roku.

Amerykańska firma rozpoczęła również współpracę z 3Shape. Jej efektem ma być stworzenie zintegrowanego systemu łączącego zalety skanera TRIOS oraz drukarki 3D Form 2. Dzięki niemu możliwe będzie przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych, do których przygotowanie odbywać się będzie w ciągu zaledwie jednego dnia (dotychczas odbywało się to nawet w kilka tygodni). Za sprawą skanera wewnątrzustnego dostarczanego przez 3Shape nastąpi skanowanie zębów pacjenta, następnie przy pomocy oprogramowania Implant Studio opracowany zostanie model implanta, który za sprawą naciśnięcia jednego przycisku zostanie wykonany na drukarce Formlabs z żywicy Dental SG.

Wszystkie nowości zaprezentowane zostały na Międzynarodowych Targach Stomatologicznych IDS w Kolonii.

Źródło: www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like