To co najbardziej ogranicza możliwości stosowania technologii druku 3D w branży meblarskiej to prędkość, rozmiar i materiał. Obecne metody są bowiem zbyt wolne, dysponują stosunkowo małym obszarem roboczym oraz nie zapewniają wystarczającej jakości. Opracowana niedawno technologia Rapid Liquid Printing (RLP) rozwiązuje te problemy, z największym naciskiem na błyskawiczny druk 3D.
Nowatorska metoda powstała przy udziale naukowców z MIT oraz amerykańskiego producenta mebli Steelcase. Eliminuje ona największe niedogodności związane z drukiem 3D. Jest bardzo szybka i pozwala na tworzenie dużych obiektów, nie wymaga stosowania supportów oraz pozwala na błyskawiczny przyrost modelu w każdej osi bez konieczności układania warstwy po warstwie.
Jak to wszystko się odbywa? Zupełnie inaczej niż w powszechnie stosowanej metodyce. Obiekt budowany jest bowiem w dużym zbiorniku, który wypełniony jest żelem przemysłowym. Za pomocą głowicy drukującej, przypominającej igłę od strzykawki, wstrzykiwany jest materiał budulcowy. Dzięki właściwościom otaczającego żelu drukowanie możemy zacząć nawet w „powietrzu” i nie musimy przejmować się żadnymi trudnymi do wykonania nawisami, ponieważ ścieżka materiału pozostaje w miejscu, w którym została „zawieszona”.
RLP pozwala na stosowanie wielu materiałów, wykorzystywanych już obecnie w przemyśle. Jednym z nich jest na przykład poliuretan. Dzięki temu, że technologia nie wymaga stosowania supportów, to możemy tworzyć najbardziej fantazyjne kształty. Gotowy model wyciągamy następnie z otaczającej go substancji i opłukujemy za pomocą zwykłej wody.
Jedną z największych zalet RLP jest wspomniana już prędkość druku 3D. Obiekt, który tradycyjną metodą drukuje się pięć godzin, jesteśmy w stanie wykonać w zaledwie dziesięć minut. Oszczędność czasu jest więc miażdżąca. Dzięki możliwości ustalania ilości podawanego tworzywa, jesteśmy w stanie drukować ze zmienną średnicą ścieżki.
Metoda RLP jest we wczesnej fazie testowej, ale przeprowadzone dotychczas testy są bardzo obiecujące. Naukowcy badają obecnie możliwość stosowania nowych materiałów do druku 3D, które mogłyby zostać wykorzystane między innymi do produkcji wszelkiego rodzaju mebli lub ich elementów.
Źródło: www.3ders.org, www.steelcase.com