Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego w dniu dzisiejszym zaprezentowało swój wydruk 3D płodu w technologii SLS. Mają one pełnić rolę modeli naukowych, edukacyjnych oraz pamiątkowych. Podczas wydarzenia był nawet obecny prezydent Kielc.
Temat ujrzał światło dzienne dzięki współpracy Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz firmy informatycznej Neurosoft. Wydruk 3D wykonano na maszynie 3D Systems ProX 500 Plus będącej na wyposażeniu Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego.
Podstawą było zdjęcie wykonane za pomocą specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego (USG) Voluson E10, który jest w posiadaniu szpitala od kilku miesięcy. Potrafi on wykrywać wady w sercu dziecka i innych strukturach już od 12-14 tygodnia ciąży. Posiadanie tego sprzętu pozwoliło na otworzenie pierwszej w województwie świętokrzyskim Pracownię Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej. Oznacza to, że jest to wysoce specjalistyczny i precyzyjny sprzęt, który pozwolił uzyskać obraz wysokiej jakości.
Tak jak w innych przypadkach stosowania druku 3D w medycynie wydruk 3D płodu może służyć lekarzowi do rozpoznania i planowania/ćwiczenia czekających go zabiegów. Funkcja ta odnosi się jednak do wyjątkowych przypadków. Lekarze są nauczeni w pełni polegać na obrazach USG i w ogromnej większości przypadków poświęcanie kilku-kilkunastu godzin, jak również nie mało pieniędzy na wykonanie wydruku płodu, wydaje się być przerostem formy nad treścią. Mimo, iż wady u płodów statystycznie wynoszą ok. 1-5% przypadków dla całej populacji, to w przypadku wykrycia lub podejrzenia występowania cech patologicznych płodu, wydruk 3D okazuje się niezwykle cenny:
Faktyczny sens druk 3D ma przy już wykrytych wadach u płodu w rutynowych badaniach USG, w celu samego zaplanowania leczenia, także operacyjnego, w trakcie ciąży lub po porodzie. Samych wad serca u płodów żywourodzonych występuje 1%, myślę więc, że każdy przypadek małego dziecka z wadą jest wart druku 3D. Dzięki temu zespół specjalistów jest w stanie przestudiować patologie występujące u płodu jeszcze w okresie prenatalnym. Szczególnie zainteresowane tymi rozwiązaniami mogą być ośrodki specjalizujące się w diagnozowaniu i leczeniu wszelkich wad płodów.
lek. Tomasz Oleksik, Młodszy asystent Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie
Inną kwestią jest funkcja pamiątkowa (emocjonalna) druku 3D płodu. W kontekście sprzedażowym rozwiązanie to może być sensowne, gdyż sprzedajemy silną emocję, która towarzyszy jednemu z najważniejszych okresów w życiu przyszłych rodziców. Można to przyrównać do wywoływania zdjęcia 3D obrazu z USG, która to usługa jest dziś dość powszechnie dostępna. Z jednej strony efekt wygląda ciekawie, oddziałuje na wyobraźnię rodzica i pewien sposób wzmacnia wieź z rozwijającym się dzieckiem. Z drugiej strony nie jest to niezbędne z punktu widzenia medycznego, a jest jedynie potrzebą rodzica. Jeszcze inną kwestią jest trzymanie pośród pamiątek na półce, wydruk 3D 2-3 miesięcznego płodu swojego dziecka, co może być dla niektórych co najmniej wątpliwe estetycznie.
Gdy temat ten pojawiał się pierwszy raz na świecie w 2013 roku, Pawłowi udało się znaleźć 2 firmy zajmujące się drukiem 3D płodów. Dziś, szukając bardzo pobieżnie natrafiłem na 4 firmy, które miały tą konkretną usługę wyszczególnioną w swoim portfolio.
Druk 3D płodu jest wskazywany jako pożądany i potrzebny, kiedy mówimy o funkcji edukacyjnej. Tomasz Oleksik wskazuje na znaczne ułatwienie w nauce, gdyż często korzystając z książek trudno sobie wyobrazić konkretną wadę płodu, albo choćby rozwój płodu na kolejnych etapach ciąży. Faktyczne modele płodów byłyby na pewno cenne dla studentów.
Wydruki spełnią niebagatelną rolę w edukacji studentów kierunków lekarskich. Będą oni mogli bardzo dokładnie zapoznać się z modelami zdrowych płodów a także porównać je z tymi, które niestety mają różnego rodzaju wady. Obejrzą także dokładnie skutki, jakie niosą ze sobą różnego rodzaju schorzenia płodu
dr hab. Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
W celu wykonania modelu płodu, Kielecki Park Technologiczny współpracował z zainteresowanym, czyli Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach oraz z firmą informatyczną Neurosoft. Sam fakt, że w procesie musiały uczestniczyć trzy podmioty może rodzić przekonanie o stosunkowo wysokim koszcie przedsięwzięcia. Nie wiemy jaki nakład pracy jest potrzebny aby przygotować model do druku 3D na podstawie zdjęcia USG? Wiemy na pewno, że panuje dość entuzjastyczne podejście do konkretnych przypadków wykorzystania wydrukowanych w 3D płodów. Pytanie jednak jak do tego ma się popyt i chęć inwestycji w takie rozwiązania w Polsce. Tak czy inaczej został poczyniony pierwszy krok – teraz także w naszym kraju.
Źródło: www.technopark.kielce.pl
Zdjęcia: www.technopark.kielce.pl