Organizatorzy Formnext – największej imprezy targowej poświęconej technologiom przyrostowym na świecie, ogłosili datę tegorocznego wydarzenia. Targi rozpoczną się tradycyjnie we wtorek 16 listopada i potrwają do piątku, tj. 19.11.2021 r. Mimo że nad głowami wisi nam widmo kolejnych lockdown’ów wywołanych tzw. „czwartą falą” pandemii COVID-19, organizatorzy patrzą optymistycznie w przyszłość zapowiadając, że targi będą otwarte dla zwiedzających „jak za dawnych dobrych czasów”.

Zeszłoroczna edycja Formnext była w pełni cyfrowa i dla wielu osób dość rozczarowująca… Wydarzenie dzieliło się na dwa obszary – swoistą targową telewizję internetową, gdzie były transmitowane wykłady i debaty zaproszonych do studia gości oraz platformę do wymiany kontaktów i rozmów on-line, przypominającą pod względem funkcjonalności LinkedIn lub pokrewne platformy społecznościowe o charakterze biznesowym. I chociaż organizatorzy chwalili się świetnymi wynikami odwiedzalności targów, w rozmowach prywatnych z przedstawicielami firm, które brały udział w targach jako wystawcy czuć było zawód i niechęć do takiej formy wydarzenia.

Wydaje się, że organizatorzy są również świadomi fiaska cyfrowych targów i postanowili przymierzyć się do ich rezurekcji w tradycyjnej formie. Zespół Formnext zapowiada że tegoroczne wydarzenie będą iście spektakularne. Swój udział zapowiedziało ok. 450 wystawców, w tym 55% spoza Niemiec, gdzie odbywają się targi. Obecność potwierdzili m.in.: 3D Systems, Additive Industries, Addup, Arburg, Autodesk, BigRep, DMG Mori, Dyndrite, EOS, ExOne (należący od niedawna do Desktop Metal), Farsoon, Formlabs, GE, Hexagon, HP, Keyence, Markforged, Materialise, Meltio, Nexa 3D, Prima Industrie, Renishaw, Sandvik, Siemens, Stratasys, Trumpf, Voxeljet i XJet.

Z polskich firm, swój udział w targach zgłosili m.in.:

  • 3DGence
  • Evatronix
  • Omni3D
  • Sinterit
  • Smarttech
  • Spectrum Filaments
  • Zmorph
  • Zortrax.

Mimo tych wszystkich zapowiedzi, w dalszym ciągu nie wiadomo czy targi się odbędą ze względu na mniej lub bardziej racjonalne podejście krajów do kwestii pandemii COVID-19. W zeszłym roku organizatorzy Formnext prawie do ostatniej zapewniali, że targi odbędą się w formie fizycznej, niestety koniec końców musieli skapitulować i przeformatować je do wersji cyfrowej. Teraz cały czas podkreśla, że koncepcja ochrony i higieny, która została opracowana w ubiegłym roku w celu spełnienia wymagań prawnych, jest stale dostosowywana do aktualnej sytuacji pandemicznej. Na targach mają być zapewnione szersze przejścia pomiędzy stoiskami w halach oraz liczne udogodnienia dla osób pragnących zachować dystans społeczny. Wprowadzona zostanie również koncepcja 3G (szczepiony, ozdrowiały, testowany).

Czy to pomoże? W zeszłym roku nie wystarczyło… Warto też dodać, że mimo szerokiej gamy wystawców, nie wszyscy podchodzą z równym entuzjazmem do wystawiania się na tego typu targach. Niedawno czołowy producent drukarek 3D do metalu – SLM Solutions ogłosił, że nie wystawi się na Formnext, koncentrując się na własnych działaniach marketingowo-sprzedażowych, ukierunkowanych na rozwiązania cyfrowe.

Źródło: www.formnext.mesago.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like