Druk 3D ze starych kaset VHS

Zanim nadeszła era płyt VCD, DVD, Blu-Ray czy platform streamingowych, w każdym domu można było znaleźć kasety VHS. Pewnie niewielu z nas ma jeszcze magnetowid w domu (a jeśli tak, to gdzieś w najtrudniej dostępnym rogu komórki lub garażu), a kasety leżą od wielu lat zbierając kurz w kartonach. Teraz mogą zyskać nowe życie, a wszystko za sprawą Andrew z kanału Brother na YouTube. Rosyjski twórca wymyślił ciekawą formę recyklingu starych kaset VHS, w postaci wytwarzania z nich filamentu do drukarek 3D. 

Cały proces rozpoczyna się od wytworzenia nitki filamentu ze starej płyty VHS. Andrew używa w tym celu specjalnie skonstruowanej prasy, która przetwarza taśmy w filament. Mechanizm jest podobny jak w przypadku przędzenia wełny lub lnu. Na końcu prasy umieszczony jest kołowrotek, który przeciska filament przez “głowicę” oraz nawija go na szpulę. Otrzymany w ten sposób filament ma średnicę zbliżoną do 1,6 mm, a do jego wykonania wykorzystuje się osiem taśm z kaset VHS. 

Filament wymaga podwyższonych temperatur druku 3D, oscylujących w granicach 255℃, podobnie jak dla ABS. Biorąc pod uwagę ten czynnik, prędkość wytłaczania powinna być również dość niska. Zalecane jest stosowanie podgrzewanej platformy roboczej, najlepiej do 90℃, pokrywając ją środkiem poprawiającym adhezję. 

Produkty wytwarzane z tego filamentu mają czarny kolor i zachowują właściwości magnetyczne z taśmy kasety VHS. Niemniej jednak są one bardziej kruche niż PET, a przy tym są bardziej twarde. Recykling starych kaset VHS i zamiana ich w filament do druku 3D wydaje się być interesującym pomysłem. Niemniej jednak, należy to potraktować raczej jako ciekawostkę, niż środek prowadzący do masowej produkcji materiałów tego typu.

Scroll to Top