Wraz z rozwojem rynku niskobudżetowego druku 3D, jak grzybów po deszczu, ciągle przybywa firm produkujących wszelkiego rodzaju filament. Najprostszą metodą (co nie znaczy, ze najlepszą, bo przeważnie prowadzącą do zguby) na walkę z konkurencją jest obniżanie ceny swojego produktu. Z takiego obrotu spraw cieszą się tylko klienci. W sklepach internetowych oraz na popularnym serwisie aukcyjnym kupić możemy coraz tańszy materiał. Tani niekoniecznie musi oznaczać, że zły. Pomimo malejących cen, powstaje coraz więcej urządzeń, za pomocą których możemy sami stać się garażowym producentem filamentu i być zależnym tylko od siebie. Kolejną taką maszyną jest ProtoCycler.

ProtoCycler został zaprojektowany przez kanadyjską firmę ReDeTec. Oprócz standardowych funkcji pozwalających na wytwarzanie filamentu z granulatu posiada również wbudowany młynek, który pozwala na przetworzenie na możliwy do ponownego wykorzystania regranulat. Możemy w nim zmielić nie tylko nieudane wydruki 3D, ale też inne odpady plastikowe. Cała produkcja odbywa się bezpiecznie, szybko i intuicyjnie.

Nie muszę chyba dodawać, że celem jaki przyświecał twórcom podczas projektowania urządzenia było uczynienie druku 3D jeszcze bardziej przystępnego cenowo, dbanie o środowisko i temu podobne marketingowe bzdury. Koszt wyprodukowania jednego kilograma filamentu z granulatu to zaledwie 5$, a w przypadku, gdy korzystamy z granulatu wykonanego z plastiku z odzysku, to nasz koszt wynosi „zero”.

ProtoCycler z założenia miał być urządzeniem prostym w obsłudze. Wystarczy go tylko włączyć i z intuicyjnego menu wybrać odpowiedni program. System pomiarowy dba o wymaganą średnicę filamentu podając te informację zwrotnie do wytłaczarki. Ekstruzja filamentu odbywa się z prędkością  trzech metrów na sekundę, co pozwala na wytworzenie kilogramowej szpuli w czasie około dwóch godzin. Dziwi jednak trochę brak zautomatyzowania mielenia plastikowych odpadów. Musimy to robić ręcznie, przy użyciu korbki, jak w ręcznych maszynkach do…mielenia mięsa.

20141210205234-product_shot

Wytłaczarka zadebiutowała nie tak dawno na INDIEGOGO, gdzie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Kampania przyniosła twórcom ponad 100000$ z zakładanych 70000$. Obecnie urządzenie można nabyć w promocyjnej cenie 899,99$, co według producenta powinno się zwrócić po około dwudziestu szpulach.

20141208162835-extrusion

Parametry techniczne:

  • tolerancja średnicy: +/- 0,02 mm,
  • prędkość ekstruzji: do 3 m/min,
  • średnie zużycie prądu: 60W,
  • wymiary urządzenia: 356 x 305 x 254 mm,
  • rozmiar otworu młynka: 127 x 127 mm,
  • maksymalna temperatura: 400+ st.C,
  • średnica ekstrudowanego filamentu: 0,10-3,00 mm.20141208000928-spools

Źródło: www.indiegogo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like