O drukarkach 3D w walizkach po raz kolejny…

Przenośna drukarka 3D w walizce ma jedną zasadniczą zaletę i jedną zasadniczą wadę… Zaletą jest to, że można ją w łatwy sposób przenosić z miejsca w miejsce – wadą: tylko po co…? Do tej pory z walizkowych drukarek 3D słynął Printrbot, który pakował je do drewnianych skrzyń o nazwie GO. Urządzenia musiały cieszyć się tak dużym powodzeniem, że do tej pory praktycznie nikt ich nie powielił ani nie skopiował – czego w branży druku 3D doświadczają tylko naprawdę chybione i mało popularne konstrukcje. Niemniej jednak niedawno pojawił się pewien śmiałek, który postanowił spróbować szczęścia właśnie w tym zapomnianym przez Boga segmencie drukarek 3D. I choć jego pomysł jest skazany na porażkę, trzeba przyznać, iż wygląda naprawdę ładnie…

Projekt przenośnej drukarki 3D powstał w głowie holenderskiego studenta Florisa Hoffa, który wspólnie z FabLabem w Maastricht pracuje nad pierwszym prototypem tego urządzenia. Projekt nosi nazwę 3D By Flow i w odróżnieniu od drukarek 3D Printrbota ma nowoczesny design i prawdziwie ekskluzywną stylistykę.Parametry samego urządzenia również nie są najgorsze:

  • technologia druku 3D: FDM
  • obszar roboczy: 21,5 x 22 x 16 cm
  • wysokość drukowanej warstwy: 0,05 – 0,4 mm
  • średnica głowicy drukującej: 3 warianty: 0,25, 0,4 lub 0,6
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • oprogramowanie: open source – Slic3r, Cura
  • aluminiowa rama, ścianki walizki z dibondu
  • waga: 7 kg.

Ponadto drukarka 3D ma być wyposażona w panel LCD i specjalny mechanizm umożliwiający składanie osi Z wraz z extruderem wewnątrz walizki w taki sposób, aby nie był konieczny ich demontaż. Ciekawym rozwiązaniem ma być też łatwy system wymiany extruderów, które występują w trzech wersjach, z trzema głowicami o różnych średnicach.

Chociaż wyrenderowana zajawka drukarki 3D prezentuje się bardzo interesująco, koniec końców nie wierzę, aby urządzenie odniosło jakiś spektakularny sukces na świecie. Może w Holandii, gdzie tego typu rozwiązania cieszą się sporym zainteresowaniem bardzo aktywnej i otwartej na wszelkie nowości społeczności druku 3D? W bardziej konserwatywnych krajach, gdzie drukarka 3D ma po prostu stać na biurku / stole i drukować, jej największa zaleta w postaci mobilności – będzie bezużyteczna.

Źródło: www.3dbyflow.com via www.3dprinting.com

Scroll to Top