Zortrax to największy polski producent drukarek 3D i zarazem najbardziej znana polska firma z branży druku 3D na świecie, współpracująca z wieloma renomowanymi koncernami, uczelniami, a nawet Europejską Agencją Kosmiczną. Produkuje drukarki 3D w dwóch technologiach przyrostowych: FDM / FFF (plastik w formie żyłki filamentu) oraz UVLCD (żywice światłoutwardzalne). Słynie z maszyn klasy desktopowej, jednakże posiada w ofercie także drogie systemy, do druku 3D z materiałów wysokotemperaturowych stosowanych w przemyśle ciężkim, lotnictwie czy kosmonautyce. Dwa najpopularniejsze modele producenta – Zortrax M200 Plus oraz Zortrax M300 Plus mogą być doskonałym wyborem dla instytucji poszukujących drukarki 3D dla szkół. Od teraz oferujemy je w atrakcyjnych pakietach z dużym zapasem filamentów.

Zortrax M200 Plus to flagowy model olsztyńskiej firmy, którego pierwsza wersja zadebiutowała na rynku jeszcze w 2013 r. Urządzenie przeszło od tamtej pory wiele modyfikacji i usprawnień, funkcjonując od 2017 r. z rozszerzeniem „Plus”. Zortrax M300 Plus to z kolei przeskalowana wzwyż konstrukcja tego samego urządzenia, dysponująca dużym obszarem roboczym na poziomie aż 30 cm w osiach XYZ. Obydwie drukarki 3D są doskonale zoptymalizowane do pracy w szkołach, gdzie zresztą od wielu lat z powodzeniem pracują, będąc najczęściej kupowaną polską drukarką 3D w sektorze edukacyjnym w naszym kraju.

Urządzenia są wyposażone w zamknięte z czterech stron komory robocze. Do komunikacji wykorzystywane są duże panele dotykowe w języku polskim. Komunikacja odbywa się przez WiFi (konfiguracja jest bezproblemowa) lub pendrive dołączony w zestawie. Modele 3D do druku przygotowuje się w autorskim oprogramowaniu Zortrax – Z-SUITE, które również jest w polskiej wersji językowej. Co ważne, obsługa drukarki 3D może być albo stacjonarna, albo zdalna, z poziomu komputera (drukarki 3D posiadają wbudowane kamery, które dają podgląd na to co się w danej chwili drukuje). Te i inne cechy doskonale predysponują M200 Plus lub M300 Plus jako drukarki 3D dla szkół.

Zortrax M200 Plus

Zortrax M200 Plus - drukarki 3D dla szkół
Zortrax M200 Plus – optymalna drukarka 3D dla szkół

Zortrax M200 Plus jest skierowany do profesjonalistów, jednakże korzysta z niego również cała masa szkół, uczelni wyższych jak również użytkowników indywidualnych. Jego największą zaletą i cechą jest powtarzalność pracy. Zortrax jako pierwszy producent desktopowych drukarek 3D na świecie zrozumiał, że urządzenia tego typu to po prostu narzędzia wykonujące określoną pracę – do tego zostały zaprojektowane i do tego służą.

Obszar roboczy to 200 x 200 x 180 mm. Drukarka 3D jest wyposażona w jedną głowicę drukującą. Za komunikację odpowiada dotykowy ekran, a pliki można przenieść albo za pomocą pendrive’a, albo przez WiFi lub sieć Ethernet. Postęp prac śledzi się za pomocą wbudowanej kamery video. Dzięki temu można też tworzyć tzw. klastry drukarek 3D zarządzane z poziomu jednego komputera (lub kilku).

Zortrax M300 Plus

Zortrax M300 Plus - drukarki 3D dla szkół
Zortrax M300 Plus – wielkoformatowa drukarka 3D dla szkół

Zortrax M300 Plus to na pierwszy rzut oka wyłącznie przeskalowana wzwyż wersja M200 Plus. Urządzenie faktycznie ma te same funkcjonalności co mniejszy poprzednik, jednakże dużo większy obszar roboczy na poziomie 300 x 300 x 300 mm wymusił na producencie szereg zmian. Najważniejszą jest to, że drukarka 3D jest w stanie drukować nawet kilka dni pod rząd bez ryzyka jakichkolwiek problemów po stronie samego urządzenia. M300 Plus sprawdzi się jako rozwiązanie dla instytucji poszukujących drukarki 3D dla szkół, którzy od urządzenia wymagają niezawodności oraz powtarzalnej jakości. 

Filamenty (materiały do druku 3D)

Do drukarek 3D warto dokupić materiał PLA, który z uwagi na swoje właściwości jest rekomendowany do pracy w szkołach. Instytucjom zainteresowanym zakupem oferujemy dwa rozwiązania, od dwóch polskich, renomowanych producentów: Zortrax, Spectrum Filaments lub F3D Filament:

  • 10 szpul Z-PLA o wadze 0,8 kg każda (łącznie 8 kg materiału) od Zortrax
  • 10 szpul PLA o wadze 1 kg każda (łącznie 10 kg materiału) od Spectrum Filaments
  • 35 szpul PLA o wadze 0,2 kg każda (łącznie 7 kg materiału) od F3D Filaments.

Istnieje możliwość zamówienia każdego materiału w innym kolorze, co pozwoli na pełną dowolność w obszarze realizowanych projektów.

Dostępne kolory:
Spectrum Filaments

biały, czarny, jasnoszary, ciemnoszary, czerwony (bloody), czerwony (dragon), pomarańczowy (lion), pomarańczowy (carrot), niebieski, ciemnoniebieski, błękitny, zielony (forrest), zielony (lime), zielony (fluo), magenta, naturalny, złota perła, srebrny, żółty (bahama, żółty (fluorescent), żółty (golden), czekoladowy, beżowy, lawendowy, różowy, turkusowy, khaki, brązowy, miedziany.

F3D Filaments

biały, czarny, szary, czerwony, pomarańczowy, niebieski, jasnoniebieski, zielony, jasnozielony, khaki, oliwkowy, brązowy, piaskowy, różowy, srebrny, żółty, magenta, naturalny, cytrynowy, złoty, fioletowy, róża, fiolet, marmurowy, miedziany, czerwony neonowy, zielony neonowy, pomarańczowy neonowy, żółty neonowy, perłowy, złoty perłowy, niebieski perłowy, srebrny perłowy, czerwony perłowy, czerwony przezroczysty, niebieski przezroczysty, zielony przezroczysty, czerwony ognisty, żółty przezroczysty

Porównanie drukarek 3D

Poniżej zestawienie kluczowych parametrów opisanych drukarek 3D dla szkół:

Zortrax M200 PlusZortrax M300 Plus
Obszar roboczy200 x 200 x 180 mm300 x 300 x 300 mm
Średnica dyszy0,4 mm0,4 mm
Średnica filamentu1,75 mm1,75 mm
Maksymalna temperatura dyszy290°C290°C
Maksymalna temperatura stołu roboczego105°C105°C
Liczba głowic drukujących11
ŁącznośćWi-Fi, USB Wi-Fi, USB
Format plikówSTL, OBJ, G-CodeSTL, OBJ, G-Code
CENA10 579,00 PLN netto
13 012,17 PLN brutto
16 189,00 PLN netto
19 912,47 PLN brutto
Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like