Drukowanie form wtryskowych w technologii druku 3D

Wraz z rozkwitem popularności technologii druku 3D na świecie wiele osób zastanawia się, czy zastąpi ona w przyszłości produkcję seryjną? Jest to typowe pytanie osób, które mają dość nikłe pojęcie na temat druku 3D, nie będąc świadomym niuansów związanych z drukowaniem 3D, a przede wszystkim relatywnie długiego procesu powstawania jednego obiektu, którego czas jest niewspółmierny do masowej produkcji w technologii wtrysku. Z drugiej jednak strony, koszt wytworzenia pojedynczych detali lub uruchomienia produkcji niskoseryjnej w technologii druku 3D jest bez porównania niższy niż w przypadku wtrysku, gdzie stworzenie pojedynczej formy wtryskowej potrafi w niektórych przypadkach stanowić wielokrotność ceny samej niskobudżetowej drukarki 3D.

A co jeśliby połączyć obydwie technologie i za pomocą drukarek 3D drukować właśnie formy wtryskowe? Firma I.J. Paliga jako jedna z pierwszych firm w Polsce postanowiła to sprawdzić…? Czy będzie to rewolucja w wytwarzaniu serii produkcyjnych po kilkaset egzemplarzy? To pokażą najbliższe miesiące…

I.J.Paliga rozpoczęła niedawno wykonywanie form wtryskowych wykorzystując technologię druku 3D. Formy te wytwarzane są w dwóch wariantach: albo jako samodzielne formy wtryskowe, montowane bezpośrednio na wtryskarce, albo jako wkładki kształtujące, które montowane są do stalowej uniwersalnej obudowy. Do ich produkcji wykorzystuje profesjonalną maszynę 3D Systems drukującą w technologii MJM – ProJet 3510 HD, o obszarze roboczym 29,8 x 18,5 x 20,3 cm. Formy drukowane są z materiału VisiJet M3 X.

Forma wtryskowa z wydrukowanymi wkładkami
Forma wtryskowa z wydrukowanymi wkładkami

Dzięki technologii druku 3D można bardzo szybko wyprodukować gniazda kształtujące i rozpocząć produkcję nowego wyrobu. Zastosowanie specjalnego materiału, który dodatkowo po wydruku podlega procesowi hartowania, umożliwia wytwarzanie odpornych na temperaturę form lub wkładek kształtujących. Czas druku tego typu wyrobów trwa od kilku do kilkunastu godzin, co znacznie skraca proces wykonania formy i uruchomienia produkcji wyprasek. Nie bez znaczenia jest też sam koszt wytworzenia formy wtryskowej.

Wkładki kształtujące i wyrób
Wkładki kształtujące i wyrób

Porównując tradycyjne technologie wykonania form wtryskowych do technologii druku 3D, można mówić o znacznej obniżce kosztów, co w konsekwencji przekłada się na rentowność nowych projektów. Duże możliwości w zakresie kształtowania wyrobów, szybkość wykonania formy oraz niskie koszty uruchomienia produkcji dają szansę tej technologii na zajęcie jednego z czołowych miejsc w zakresie wykonywania krótkich serii produkcyjnych metodą wtrysku tworzyw sztucznych.

Wypraska
Wypraska

Oczywiście formy wykonane tą technologią, oprócz zalet o których była już mowa, posiadają też pewne wady – przede wszystkim wymagają one dobrego chłodzenia. Podczas produkcji należy zachować stabilne warunki temperatury ich pracy, zaleca się też dodatkowe chłodzenie formy sprężonym powietrzem po każdym wtrysku.

Analizując oczekiwania rynku wyrobów wtryskiwanych można przypuszczać, że będzie to kolejny przełom technologiczny w zakresie wykonywania form.

Druk 3D form wtryskowych 05

Źródło: www.druk3dhd.pl

Scroll to Top