Lekkość, wytrzymałość oraz ponadprzeciętna ładowność to najważniejsze cechy olbrzymiego drona. Dzięki temu DUSTER już wkrótce zrewolucjonizuje rolnictwo i przemysł. Jest największym dronem na świecie wydrukowanym w technologii FDM. Od 3 dni urządzenie zachwyca odwiedzających targi Hannover Messe, które odbywają się w dniach 25-29.04.2016 r.
DUSTER został wydrukowany na ogromnej drukarce 3D BigRep ONE o obszarze roboczym 220x190x60cm. Jest wyposażony w osiem elektrycznych silników. Każdy z nich ma moc 3,8kW. Dron może udźwignąć ładunek nawet do 60 kg. Przewidywany czas lotu sięga do około 40 minut. Jeśli wyposażymy go o dodatkowe baterie, to czas ten może wydłużyć się nawet do 70 minut.
Jego oficjalna nazwa to OIC Copter System # 42 OT. Symbol „OT” pochodzi od angielskiego „organic tensegrity” i nawiązuje do organicznego wyglądu części tworzących rdzeń ramy drona. Producenci chcieli też podkreślić integralność konstrukcji. Napięcia, które powstają są pochłaniane przez włókna węglowe, zarówno w czasie lotu, jak i spoczynku. Połączenie cienkich ścian, pustych w środku elementów wydrukowanych w 3D oraz włókien węglowych jest wyjątkowo ważne w przypadku urządzenia o takich gabarytach. Czynniki te mają bowiem wpływ na jego stabilność i niebywałą lekkość.
Autorem projektu jest berliński start-up BigRep, która pojawiła się na rynku raptem 1,5 roku temu. BigRep ONE to największa drukarka 3D typu FFF dostępna na rynku. Ich kolejny projekt BigRep ONE.2 został wyróżniony nagrodą German Design Award Gold 2016. DUSTER powstał przy współpracy z Robertem Reichertem – ekspertem z firmy of OiC Drones, która zajmuje się produkcją specjalistycznych robotów latających.
Produkcja tak wielkiego drona nie byłaby możliwa bez użycia BigRep ONE. Wielkoformatowy druk 3D pozwala nam na zastosowanie zupełnie innych wymiarów. Jestem niezmiernie dumny z tego, że uczestniczyłem w rozwoju DUSTERA. Dron ten stanowi zupełnie nowy punkt odniesienia.
Robert Reichert,OiC Drones
Urządzenie, takie jak DUSTER może być użyte jako uniwersalna platforma w przemyśle i rolnictwie. Można na przykład użyć go do rozprzestrzeniania nawozów lub pestycydów biologicznych na polach uprawnych.
Źródło: materiały prasowe