Tom Yeh, profesor z Uniwersytetu Colorado opracował projekt drukowanych w 3D, dotykowych książek dla niewidomych oraz niedowidzących dzieci. Naukowcy stworzyli w ten sposób kolekcję najbardziej znanych książek dla młodych czytelników.
Jak twierdzi twórca projektu, główną jego ideą jest odpowiednie przedstawienie grafiki 2D w 3D, w sposób który byłby najbardziej odpowiedni dla małych dzieci. Zespół pod przewodnictwem profesora Yeh stara się zbadać aspekty możliwości opracowania algorytmu przedstawiającego krok po kroku, w jaki sposób rodzice, czy też nauczyciele mogliby sami przygotować tego typu książki 3D. Cała idea zrodziła się już w 2014 roku i cały czas jest rozwijana i wzbogacana o nowe pozycje.
Każda książka składa się ze stron, które posiadają zarówno opis w języku Braille’a, jak również trójwymiarowe kształty rozmieszczone w taki sposób, żeby mogły być łatwo śledzone przez niewidome lub niedowidzące dziecko. W pierwszym „rzucie” przetłumaczono najbardziej znane i popularne opowiadania, dzięki czemu dzieci mogą w inny sposób doświadczyć dobrze znanych im historii. Jeden ze studentów profesora Yeh, opracował również jedną z najpopularniejszych opowieści biblijnych, Arkę Noego.
Przy projektowaniu książek, zespół Toma Yeh posługuje się specjalnym oprogramowaniem CraftML. Soft ten został opracowany specjalnie na potrzeby omawianego projektu, ale z czasem ewoluował i może być stosowany do tradycyjnego modelowania 3D.
Wszystkie pliki, powstałych do tej pory książek 3D, są udostępnione za darmo i można je pobrać ze specjalnej biblioteki online, dzięki czemu każdy zainteresowany może wykonać je sobie samodzielnie.
Nie jest to pierwsza idea, w której druk 3D został zaangażowany w służbie niewidomym. Pojawiały się już projekty drukowanych dzieł sztuki, map, zdjęć, czy chociażby notacji muzycznej pozwalającej niewidomym na czytanie nut.
Źródło: www.3ders.org