Włoski producent drukarek 3D WASP już od dawna miał chrapkę na wielkoformatowe drukarki 3D – firma może poszczycić się blisko 12 metrową konstrukcją pozwalająca na druk przestrzenny z betonu. Jak się okazuje, projekt ten wcale nie został zamknięty, a przez ostatnie miesiące specjaliści z WASP pracowali nad poszerzeniem (dosłownie!) możliwości swojej konstrukcji budującej. Efekt? Wielkoformatowa drukarka 3D o nieskończonym polu zabudowy.

Konstrukcja Crane WASP zostanie wykorzystana w rozpoczętym blisko dwa lata temu projekcie budowy drukowanych 3D domów w włoskiej wiosce Shamballa. Miejsce to ma w założeniu w niewielkim stopni ingerować w środowisko, nienaruszając równowagi ekologicznej – drukowanie 3D domów ma charakteryzować się przede wszystkim niskim zużyciem energii.

Crane WASP oparte jest ewolucją 12-metrowej drukarki 3D BigDelta WASP, zdolnej do wytłaczania betonu. Jak przyzynają twórcy, jest ona reinterpretacją klasycznych żurawi budowlanych – system mierzy 7 metrów szerokości i wyposażony jest w sześciometrowe, modularne ramiona. Komponenty maszyny mają nie więcej niż 3 metry długości, co ułatwia transport i demontaż.

Według specjalistów WASP, możliwe jest wykorzystanie pojedynczego modułu, jednak Kilka modułów pracujących jednocześnie ma potencjalnie nieskończony obszar pracy – w przypadku druku 3D budynków może zoptymalizować budowę całych osiedli.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D