€3,6 milionowe dofinansowanie dla twórców drukarki 3D do medycznego PEEK

Niemal rok temu, w trakcie zeszłych wakacji niemiecka firma Kumovis przedstawiła autorskie urządzenie, dedykowane do druku 3D z medycznego materiału PEEK. Teraz firma zamknęła serię finansowania A, uzyskując 3,6 miliona euro – wśród inwestorów znalazł się m.in. Solvay Ventures, funduszu Venture Capital belgijskiej firmy chemicznej Solvay.

Stéphane Roussel, dyrektor zarządzający Solvay Ventures uzasadnił, że decyzja o inwestycji została podjęta na podstawie wiedzy i umiejętności zespołu oraz jakości wytwarzanych wydruków 3D. Wierzy również, że rozwiązania proponowane przez Kumovis mogą stanowić konkurencję dla tradycyjnych metod wytwórczych w branży medycznej.

Zebrane fundusze pozwolą firmie na przyspieszenie rozwoju firmy i wejście na zagraniczne rynki, pozwalając im jednocześnie na dotarcie do producentów wyrobów medycznych na całym świecie. Stefan Leonhardt, współzałożyciel Kumovis podkreśla, że celem firmy od początku było umożliwienie zarówno firmom medycznym, jak i szpitalom łatwego druku 3D z polimerów takich jak PEEK.

Firma Kumovis została założona w 2017 roku, a R1 to ich pierwsza drukarka 3D, pozwalającą na druk 3D z PEEK w standardzie chirurgicznym.  Celem twórców było stworzenie takiej drukarki, która spełni restrykcyjne normy stawiane aplikacjom o charakterze medycznym. Urządzenie od początku projektowane było z myślą o aplikacjach medycznych (m.in. indywidualnych implantach czy modelach przedoperacyjnych), drukowanych 3D z wysokotemperaturowych materiałów polimerowych takich jak PEEK.

Urządzenie R1 wyposażone zostało w system kontroli temperatury w obszarze druku 3D oraz system filtrujący – pozwala  to użytkownikom na stworzenie tzw. „clean room”, czyli warunków czystej komory roboczej. Wdrożony, opatentowany system zarządzania temperaturą daje szansę na jednorodne ogrzanie całego obszaru druku 3D do temperatury 250 stopni Celsjusza, co jest kluczowe jeśli chodzi o adhezję materiału do stołu roboczego. Z kolei filtry zamontowane w urządzeniu przeciwdziałają dostaniu się zanieczyszczeń i ciał obcych do komory roboczej urządzenia.

Drukarka 3D, R1 nadal będzie rozwijana i wzbogacana o nowe funkcje. Jednocześnie, przedstawiciele firmy będą starać się rozwijać ekosystem rozwiązań, nawiązując współprace z kolejnymi przedsiębiorstwami działającymi w branży chemicznej i inżynierii materiałowej.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Scroll to Top