Eksponaty muzealne dla niewidomych powstałe dzięki drukowi 3D

Muzeum w Virginii wychodzi na przeciw osobom niewidomym, udostępniając wydrukowane 3D kopie eksponatów, które można wziąć do ręki.

Coraz więcej muzeów udostępnia wszelkiego rodzaju wystawy przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do tego grona dołącza teraz Virginia Historical Society, które we współpracy z Virtual Curation Laboratory z użyciem skanerów i druku 3D stworzyło wystawę dla  niewidomych. Nie jest to pierwsze muzeum współpracujące z VCL – drukowane 3D eksponaty znajdziemy również w Virginia Museum of Natural History oraz w Philadelphia Constitution Center.

Wydrukowane 3D repliki obejmują między innymi maskę generała E. Lee wykonaną za jego życia, fajkę generała George’a S. Pattona, drewnianą menażkę, lampę górniczą oraz wałek do włosów. Wszystkie te przedmioty można swobodnie dotykać, są też opatrzone (również wydrukowanymi) tabliczkami z opisami w Braille’u oraz wypukłym alfabecie łacińskim. Na zlecenie Philadelphia Constitution Center ma zaś powstać drukowana 3D wersja Konstytucji Stanów Zjednoczonych – rzecz jasna również dotykalna.

Wydrukowane eksponaty mają jednak jedną oczywistą wadę związaną z procesem produkcji. Powierzchnia  polimeru nie jest w stanie oddać w pełni właściwości przedmiotu, który oryginalnie był wykonany z drewna, kości czy kamienia, zarówno pod wględem tekstury i szczegółów, jak i wagi.

Virtual Curation Laboratory oprócz drukowaych 3D replik eksponatów tworzy również ogólnodostępną bazę modeli 3D. W stale powiększanej bazie znajdziemy modele znalezisk archeologicznych, jak i bardziej współczesnych przedmiotów: od indiańskich fajek do tytoniu po ołowianego żołnierzyka z farmy Georga Washingtona. Modele można pobrać i samodzielnie wydrukować.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top