ELASTIUM – startup ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, specjalizuje się w produkcji obuwia wykonanego w całości w technologii druku 3D. Firma ogłosiła premierę pierwszego w całości wydrukowanego obuwia, wykorzystując do tego wyłącznie piankę pochodzącą z recyklingu. ELASTIUM łączy struktury kratowe i najbardziej zaawansowane materiały stosowane w przemyśle obuwniczym, aby stworzyć unikalne i niemożliwe do wykonania w tradycyjny sposób obuwia, a zarazem wykorzystywać do tego zrównoważoną produkcję i ekologiczne materiały.

Buty ELASTIUM mają strukturę kratową i są wykonaną z pianki pochodzącej z elastomeru termoplastycznego (TPE) o niskiej gęstości. Są produkowane za pomocą własnej technologii druku 3D bezpośrednio z granulatu. Obuwie jest miękkie i wygodne, zapewniając amortyzację i sprężystość porównywalną z wysokiej klasy butami sportowymi.

Inni producenci obuwia wykorzystujący druk 3D stosują niepiankowe materiały jak trudne do recyklingu żywice światłoutwardzalne, podczas gdy ELASTIUM używa lekkich, miękkich i sprężystych pianek opartych o pochodzące z recyclingu TPU. Dodatkowo wykorzystując struktury kratowe tworzy wygodne, wydajne, trwałe i nadające się do prania w pralkach buty. Firma została założona w 2021 roku przez inżyniera, wynalazcę i technologicznego przedsiębiorcę Roberta Karklinsha.

Projekt obuwia „ELASTIUM-1” został najpierw wygenerowany przez AI, a następnie dopracowany i odtworzony w 3D przez projektantów. Każda para butów ELASTIUM jest drukowana na zamówienie, co eliminuje koszty związane z tradycyjną produkcją, w tym wiele pośrednich etapów jak tworzenie form, szycia, klejenia, magazynowania itp. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D zredukowana jest także emisja CO2 co czyni ją bardziej zrównoważoną. Buty można recyklingować i wykorzystać pozyskany materiał na produkcję nowych.

ELASTIUM-1 będzie sprzedawany nie tylko jako limitowana edycja butów, ale także jako sto NFT, które dają ich właścicielom prawo do ponownego zamówienia nawet po wyprzedaniu początkowej produkcji. Stanowi to jedno z pierwszych prawdziwych zastosowań koncepcji cyfrowego posiadania, ponieważ ich właściciele stają się de facto właścicielami designu, który mogą odsprzedawać, przenosząc cyfrowe aktywa do sfery fizycznej.

Aktualny model ELASTIUM-1 dostępny jest w dwunastu opcjach kolorystycznych i 16 rozmiarach z regulowanymi opcjami dopasowania i będzie dostępny zarówno jako fizyczna para, jak i NFT. Kolejne modele są obecnie w fazie rozwoju i zostaną zaprezentowane jeszcze w 2023 roku.

Źródło: www.elastium.io via www.voxelmatters.com
Zdjęcie: www.elastium.io (wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D