Elastyczny materiał do druku 3D o właściwościach autoregeneracyjnych

Intensywny rozwój technologii materiałowej daje możliwość poszukiwania nowych rozwiązań, również w zakresie druku przestrzennego. Naukowcom z Uniwersytetu Południowej Kalifornii udało się opracować elastyczne tworzywo, którego właściwości pozwalają na autoregenerację w miejscach uszkodzenia. Co więcej, materiał z powodzeniem może być wykorzystany również w technologii druku 3D.

Materiał został zaprojektowany tak, aby w razie uszkodzenia (rozerwania, przebicia czy przecięcia) jego części połączyły się samoistnie, bez potrzeby wykorzystywania kleju, wykorzystując jedynie oddziaływanie podwyższonej temperatury. Wykorzystanie materiału to wiele korzyści – m.in. skrócenie czasu produkcji poprzez zastosowanie technologii druku 3D przy zwiększeniu trwałości wytwarzanych produktów.

Sama koncepcja „samonaprawiających się” materiałów elastycznych budzi natychmiastowo masę pomysłów dotyczących potencjalnych aplikacji. Twórcy wymieniają możliwość wykorzystania ich materiału w produktach codziennego użytku – obuwiu, oponach czy uszczelnieniach rur, jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Autoregeneracje tworzywo może znaleźć zastosowanie w również w nowoczesnym przemyśle, szczególnie w rozwiązaniach z zakresu miękkiej robotyki czy trwałych materiałów kompozytowych.

Technologia wytwarzania z żywic światłoutwardzalnych pozwala na tworzenie elementów o pożądanej geometrii, które wykazują właściwości autoregeneracyjne. Niecodzienne cechy tworzywa są związane z jego składem i charakterystycznymi związkami chemicznymi – o szczegółach zastosowanych materiałów i metod można przeczytać w publikacji.

Źródło: 3ders.org

Scroll to Top